Alimenty a podatek dochodowy
2008-03-27 13:41
Przeczytaj także: Alimenty ponad 700 zł a podatek dochodowy
W związku z powyższym, zwolnieniem o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęte są uzyskane po 1 stycznia 2007 r. m. in. alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia.
Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
W myśl art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, jeżeli nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie, a dochody z majątku dziecka nie wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania lub dziecko jest wprawdzie w stanie utrzymać się samodzielnie, ale znajduje się w niedostatku.
Świadczenia alimentacyjne mogą być spełniane przez zobowiązanego dobrowolnie i nie jest w tej mierze konieczne orzeczenie sądowe.
W związku z powyższym, według stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006 r. alimenty i inne świadczenia na rzecz dzieci, otrzymane za okres do 31 grudnia 2006 nie stanowią przychodu u osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych.
Natomiast od 1 stycznia 2007 roku, alimenty otrzymane przez dziecko, które nie ukończyło 25 roku życia, lub bez ograniczeń wiekowych w przypadku, gdy dziecko zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, podlegają zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższemu zwolnieniu podlegają wszelkie świadczenia o charakterze alimentacyjnym wynikające z zapisu art. 133 Kodeksu rodzinnego, także te nie wynikające z orzeczenia sądowego.
Podkreślić jednakże należy, iż w przypadku alimentów na rzecz dzieci ustawodawca nie zastrzegł dodatkowych – poza ograniczeniem wiekowym oraz szczególnym uregulowaniem dotyczącym dzieci otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny – warunków, które muszą być spełnione aby otrzymana kwota alimentów była zwolniona od opodatkowania. W szczególności z treści omawianego przepisu nie wynika, by zwolnione były świadczenia wyłącznie dla dzieci uczących się, czy – jak to wskazano we wniosku „do czasu ukończenia nauki” (…)”.
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów