Niezapłacony podatek a odsetki podatkowe
2008-03-27 13:45
Przeczytaj także: Fiskus daje i zabiera: ograniczone prawo do korekty deklaracji
Jak stanowi art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, stawka odsetek za zwłokę wynosi 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim. Od 27 marca 2008 roku odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 14,5 proc. w skali roku - to 3,5 proc. więcej w stosunku do marca 2007. Nie można wykluczyć kolejnych podwyżek stóp, a co za tym idzie możliwe jest również podwyższenie wysokości odsetek. W takiej sytuacji najkorzystniejszym wyjściem jest uiszczenie podatku w wymaganym terminie .Czasami jednak terminowe wywiązanie się z zobowiązań wobec fiskusa może być, z różnych przyczyn, niemożliwe. Tutaj z pomocą podatnikowi, przewidującemu możliwość opóźnienia z zapłatą podatku, przychodzą przepisy Ordynacji podatkowej, które stanowią, że organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty (art. 67a § 1, pkt 1 Ordynacji podatkowej). W świetle przepisów możliwe jest również odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty już istniejącej zaległości podatkowej wraz z odsetkami (art. 67a § 1, pkt 2 Ordynacji podatkowej).
Przy udzieleniu tego rodzaju ulgi podatnik nie płaci odsetek za zwłokę, a opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej, która wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę (art. 57 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej) - a więc obecnie 7,25 proc.
W szczególnych przypadkach możliwe jest (w całości lub części) umorzenie zarówno zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę, jak i opłaty prolongacyjnej (art. 67a § 1, pkt 3 Ordynacji podatkowej).
Ordynacja podatkowa wskazuje także, że do pewnej wartości odsetek od zaległości podatkowych się nie pobiera (art. 54 § 1 pkt 5). Nie będą one naliczone, gdy nie przekraczają trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez „Pocztę Polską” za polecenie przesyłki listowej. Opłata ta wynosi obecnie 2,20 zł, zatem odsetki nie będą naliczane do 6,60 zł.
Podatnicy, którzy nie są w stanie terminowo wywiązać się z zapłaty podatku, mogą uciec się również do innego sposobu i rozwiązać problem poprzez zaciągnięcie pożyczki bankowej na spłatę należnego fiskusowi podatku. Większość z obecnych na rynku kredytów jest oprocentowana poniżej 14 proc. w skali roku. Przed podjęciem decyzji należy jednak dobrze przekalkulować czy takie wyjście jest na pewno opłacalne.
![Przedawnienie prawa do stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku [© SylaK - Fotolia.com] Przedawnienie prawa do stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zaleglosci-podatkowe/Przedawnienie-prawa-do-stwierdzenia-nadplaty-i-zwrotu-podatku-150704-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl