eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaRóżnice kursowe: najpierw kurs faktyczny potem NBP

Różnice kursowe: najpierw kurs faktyczny potem NBP

2008-03-13 12:52

Do wyliczenia różnicy kursowej od pożyczki wyrażonej w walucie obcej, gdzie między dniem jej otrzymania, a dniem jej spłaty występują różne kursy walut, w pierwszej kolejności należy zastosować kurs faktyczny, czyli ogłoszony przez bank, z którego usług korzysta podatnik (czyli bank prowadzący rachunek, na który wpłynęła pożyczka i z którego została ona spłacona). Dopiero, gdy nie jest możliwe zastosowanie takiego kursu, należy przyjąć kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 07.03.2008 r. nr IP-PB3-423-10/08-2/ER.

Przeczytaj także: Różnice kursowe: obowiązki na 3 lata

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że spółka w 2006 r. zaciągnęła pożyczkę wyrażoną w EURO od zagranicznego podmiotu. Środki te wpłynęły na konto walutowe i zgodnie z przepisami wtedy obowiązującymi, zobowiązanie z tego tytułu zostało wycenione według kursu kupna walut ogłoszonych przez bank, z którego usług spółka korzysta. Spłaty pożyczki dokonano w roku 2007. Środki na ten cel zostały zgromadzone na rachunku walutowym. Wyjaśniono także, że od 01 stycznia 2007 r. spółka stosuje podatkową metodę ustalania różnic kursowych. W związku z powyższym zadano pytanie, jakie zasady należy zastosować do wyliczenia różnic kursowych od pożyczek w walucie obcej zaciągniętych przed 2007 r. a spłaconych w roku 2007 ze środków zgromadzonych na rachunku walutowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 ustawy.

Stosownie do art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Natomiast stosownie do art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Na mocy art. 15a ust. 4 ustawy, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Różnice kursowe powstaną wówczas, gdy wystąpią różne kursy waluty obcej między dniem otrzymania pożyczki, a dniem jego spłaty.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: