eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePraca dziecka za granicą a ulga prorodzinna

Praca dziecka za granicą a ulga prorodzinna

2008-03-12 13:27

Rodzice mogą przy rozliczaniu podatku skorzystać z ulgi na dzieci. Aby tego mogli dokonać, dzieci nie mogą uzyskiwać dochodów. Od tego ograniczenia ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków. Czy odnoszą się one także do dochodów dziecka uzyskanych za granicą?

Przeczytaj także: Prorodzinna ulga na dziecko - wybrane problemy

W art. 27f w związku z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wskazał, że ulga prorodzinna przysługuje z tytułu wychowywania w danym roku własnych lub przysposobionych:
  1. dzieci małoletnich,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

Zatem podstawowym warunkiem, jaki musi być spełniony, aby z ulgi skorzystać w przypadku dzieci pełnoletnich i pełnosprawnych, jest to, aby się one uczyły oraz nie uzyskiwały dochodów, z wyjątkiem wyżej wskazanych (pkt 3). Przepis ten należy stosować również do dzieci pracujących za granicą. Zatem, jeżeli dziecko podatnika nie ukończyło 25 lat, uczy się i dodatkowo pracuje (np. w czasie wakacji) za granicą, trzeba sprawdzić, czy uzyskane przez nie dochody spowodowały powstanie obowiązku zapłaty podatku w Polsce.

Podatnicy mieszkający w Polsce na stałe podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że co do zasady wszystkie uzyskane dochody muszą tutaj opodatkować. Dotyczy to także tych, które zostały uzyskane poza granicami naszego kraju. Tutaj jednak przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się przy uwzględnieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska ma podpisane z innymi państwami. Umowy te zawierają jedną z dwóch metod opodatkowania dochodów osiągniętych za granicą: odliczenia proporcjonalnego i wyłączenia z progresją.

Metoda wyłączenia z progresją wskazuje, że dochody uzyskane za granicą zwolnione są z podatku dochodowego w Polsce. Jeżeli w Polsce podatnik nie uzyskał innego dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych, nie ma obowiązku rozliczania się z dochodu zagranicznego w Polsce. Jeżeli natomiast podatnik uzyskiwał także dochody w Polsce, dochody uzyskane za granicą wykazuje w zeznaniu w celu ustalenia stopy procentowej, według której należy obliczyć wysokość podatku od dochodów uzyskanych w Polsce (czyli dochody zagraniczne są zwolnione z podatku lecz wpływają na wysokość podatku od dochodów polskich).

Zatem jeżeli dziecko uzyskiwało dochody jedynie za granicą, do których należy zastosować powyższą metodą, rodzice mogą skorzystać z ulgi na dzieci. Przypomnijmy, że metodę tę stosuje się m.in. do dochodów uzyskanych w: Albanii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Francji, Grecji, Irlandii, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburgu, Łotwie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Włoszech.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: