eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDziałki rolne: sprzedaż zwolniona z VAT

Działki rolne: sprzedaż zwolniona z VAT

2008-03-03 13:54

Sprzedaż działek zaklasyfikowanych jako grunty rolne i łąki przeznaczonych do zalesień i zadrzewień, jest zwolniona z podatku VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19.02.2008 r. nr ITPP2/443-212/07/AF.

Przeczytaj także: Sprzedaż żwirowni zwolniona z podatku VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że gmina zamierza sprzedać cztery działki niezabudowane, położone w obszarze, dla którego nie obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które w ewidencji gruntów zapisano jako grunty rolne i łąki. Tereny te są predysponowane i zalecane do zalesień i zadrzewień. W związku z powyższym zadano pytanie, czy ich sprzedaż będzie zwolniona z podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel – art. 7 ust. 1 ww. ustawy. Z kolei towar jest definiowany w art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy następująco: rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z przytoczonych przepisów wynika więc, że grunty są towarami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż gruntu stanowi dostawę towarów i jako taka podlega opodatkowaniu. Stosownie do treści art. 41 ust. 1 tej ustawy stawka podatku wynosi 22%. Od tak określonej zasady przewidziano pewne wyjątki.

W art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy określono, że zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Na gruncie przepisów podatkowych brak jest legalnej definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę. W tej sytuacji należy odwołać się do wykładni literalnej wspomnianego przepisu, jak również do przepisów z innych gałęzi prawa, w tym w szczególności przepisów w zakresie prawa zagospodarowania przestrzennego i budowlanego dotyczących klasyfikacji i przeznaczenia gruntów.

Wnioskodawca w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazał, że zamierza zbyć cztery działki niezabudowane. W związku z powyższym stwierdzić należy, że spełniony zostanie pierwszy z dwóch warunków zwolnienia od podatku określonych w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W odniesieniu do drugiego warunku zaznaczyć trzeba, że przedmiotowe działki położone są na obszarze dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W ewidencji gruntów ujęte są jako grunty rolne i łąki. Wnioskodawca zaznaczył, że przedmiotowe działki ujęte zostały w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w strefie ekologiczno-osadniczej jako tereny predysponowane i zalecane do zalesień i zadrzewień. Oznacza to według niego, że przedmiotowe działki nie są działkami budowlanymi i nie są przeznaczone pod zabudowę.

Podkreślić należy, że Minister Finansów nie jest uprawniony do dokonywania wykładni przepisów prawa miejscowego odnoszących się do kwestii zagospodarowania przestrzennego. Właściwym rzeczowo w tej sprawie jest inny organ, do którego należy wnieść odrębne zapytanie.

Reasumując w przypadku sprzedaży przedmiotowych czterech działek spełnione zostaną oba warunki określone w przepisach prawa przesądzające o możliwości zwolnienia od podatku. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: