Jakie ulgi podatkowe w PIT za 2007 r.?
2008-02-29 14:01
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
DAROWIZNY
Od dochodu podlegającego opodatkowaniu można także odliczyć przekazane darowizny na cele:
- określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego (czy zadań obejmujących w szczególności: pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochronę i promocję zdrowia, działalność charytatywną, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, ratownictwo, pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych czy katastrof, naukę, edukację i inne), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy (czyli np. fundacje i stowarzyszenia), lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e,
- kultu religijnego,
- krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy (ekwiwalent za 1 litr krwi wynosi 130 zł)
Pamiętać jednak należy, że łączna kwota odliczeń dokonanych darowizn nie może przekroczyć w danym roku kwoty stanowiącej 6 % uzyskanego dochodu. Odliczeniu nie podlegają także darowizny poniesione na rzecz:
- osób fizycznych,
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
W zeznaniu trzeba wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Wysokość darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Darowizna inna niż pieniężna musi być poświadczona dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny.
WYDATKI NA INTERNET
Podatnicy mogą odliczyć od dochodu także poniesione przez nich wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Pamiętać oczywiście należy o odpowiednim udokumentowaniu takich wydatków (fakturą VAT wystawioną na podatnika) oraz o tym, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki faktycznie poniesione (a więc faktury zapłacone).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl