eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZeznania roczne 2007 w pytaniach i odpowiedziach

Zeznania roczne 2007 w pytaniach i odpowiedziach

2008-02-28 13:37

Do końca kwietnia 2008 r. podatnicy muszą się rozliczyć z fiskusem z dochodów za rok 2007. Mimo, że ulg jest coraz mniej, a formularze coraz prostsze, ciągle występują wątpliwości przy wypełnianiu zeznań. Odpowiedzi na niektóre z nich znajdą się w niniejszym artykule.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Jestem studentem i w roku 2007 pracowałem na zleceniu przez październik i listopad. Zarobiłem około
2 000 zł. Czy muszę się z tego dochodu rozliczyć?


Tak. Osiągnięty dochód w tej wysokości mieści się w kwocie wolnej od podatku. Nie oznacza to jednak, że podatnik jest zwolniony z obowiązku złożenia zeznania rocznego. PIT złożony być musi, jednakże podatnik nie wykaże w nim podatku należnego. Dodatkowo, jeżeli płatnik pobrał zaliczki na podatek od tych dochodów, w zeznaniu rocznym podatnik wykaże zwrot podatku w tej wysokości (np. na rachunek bankowy).

Uzyskuję jedynie dochody z tytułu umowy o pracę. W lipcu 2007 r. jednak sprzedałem samochód osobowy, który był moją własnością przez cztery miesiące. Z tego tytułu uzyskałem dochód w wysokości 1 000 zł. Jakie zeznanie podatkowe powinienem złożyć?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Do tych innych rzeczy zalicza się m.in. samochody. Podatnik z tego tytułu musi zapłacić podatek dochodowy wg skali podatkowej. Ponieważ u podatnika wystąpił przychód nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale także z odpłatnego zbycia samochodu, powinien on złożyć formularz oznaczony jako PIT-36.

W styczniu 2007 r. zamknąłem działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Nie osiągnąłem z tego tytułu żadnego przychodu. Ponadto w 2007 r. osiągałem także dochody z umowy o pracę. Czy w takiej sytuacji mogę rozliczyć się wspólnie z żoną?

Wspólne opodatkowanie małżonków reguluje art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ust. 8 tego przepisu wskazuje, że z możliwości wspólnego opodatkowania nie można skorzystać w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie m.in. przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Mimo, że działalność ta została zlikwidowana w styczniu, a podatnik z tego tytułu nie uzyskał żadnego przychodu, to źródło przychodów, do którego miały zastosowanie przepisy o ryczałcie ewidencjonowanym, wciąż istniało, a co za tym idzie, do podatnika miały zastosowanie przepisy tej ustawy. Tym samym nie może on skorzystać z rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem.

W 2007 roku prowadziłem działalność opodatkowaną podatkiem liniowym i pracowałem na umowę o pracę. Na jakim formularzu muszę się rozliczyć?

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną wg podatku liniowego, rozlicza się na formularzu PIT-36L. Natomiast wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Tutaj właściwy jest formularz PIT-37.

Jestem matką samotnie wychowującą syna, który otrzymuje rentę rodzinną. W 2007 r. ukończył on 18 lat. Jak mamy się rozliczyć?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rodzice są obowiązani doliczać do swoich dochodów niektóre dochody małoletnich dzieci. Wśród nich mieszczą się dochody z tytułu renty rodzinnej. Od chwili uzyskania pełnoletniości dziecko jednak powinno rozliczać się samodzielnie. W przedstawionej sytuacji dochody dziecka należy rozbić na te, które uzyskało ono do dnia osiągnięcia pełnoletniości i na uzyskane po tym dniu. Dochody uzyskane do dnia osiągnięcia pełnoletniości rodzic dołącza do swoich dochodów, a z tych drugich dziecko rozlicza się samodzielnie. Pani z tego tytułu powinna złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-36, dziecko natomiast z dochodów uzyskanych po osiągnięciu pełnoletniości powinno rozliczyć się na formularzu PIT-37.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: