Zwrot VAT tylko za materiały do części mieszkalnej
2008-02-27 12:57
Przeczytaj także: Tytuł prawny do lokalu a zwrot części podatku VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca wyjaśnił, że jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług geodezyjnych. Obecnie buduje dom, którego część będzie przeznaczona na biuro tejże działalności (34,70% powierzchni). Wydatki w tej części są prze niego rozliczane jako wydatki inwestycyjne. Podatnik zamierza w przyszłości wystąpić także o zwrot części podatku VAT związanego z budownictwem mieszkaniowym. Zadał on zatem pytanie, czy prawo do tego zwrotu będzie mu przysługiwało? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 oraz Dz. U. z 2007 r. Nr 23, poz.138 i Nr 192, poz.1382) reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.
W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
1. budową budynku mieszkalnego;
2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Z art. 2 pkt 1 ustawy wynika, że przez pojęcie „budynku mieszkalnego” rozumie się budynek mieszkalny lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.
Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w okresie od dnia 01 maja 2004r., które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane 22% podatkiem VAT. Ponadto zwrot dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wystawionymi od dnia 01 maja 2004 r.
Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dotyczy inwestorów, którzy posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, w przypadku inwestycji polegającej na remoncie. Jeżeli inwestycja (bez względu na jej rodzaj), w myśl Prawa budowlanego, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, zwrot przysługuje tylko tym inwestorom, którzy taką zgodę uzyskali.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego. Budynek zostanie podzielony na część mieszkalną i usługową. 34,70 % powierzchni tego budynku jest budowana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą z zamiarem przeznaczenia na biuro, a poniesione wydatki na budowę pomieszczeń biurowych rozliczane są jako wydatki inwestycyjne prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast poniesione wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją polegającą na budowie części budynku, służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, t. j. 65,30 % powierzchni, na które po dniu 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22%, podlegają rozliczeniu zgodnie z art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy.
Jeśli zatem poniósł Pan wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją polegającą na budowie części budynku, służącego zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, to przysługuje Panu w tej części prawo ubiegania się o zwrot części podatku VAT. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów