Zryczałtowany podatek dochodowy a komis samochodowy
2008-01-29 07:59
Przeczytaj także: Samochody: naprawy i handel częściami a ryczałt
Odpowiedź: Kwotą obrotu podlegającą opodatkowaniu będzie dla podatnika kwota uzyskiwanych przez niego przychodów z tytułu między innymi sprzedaży towarów. W przypadku podatników dokonujących sprzedaży samochodów będą to kwoty uzyskane od klientów nabywających samochody.Wyjaśnienie: Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uwaga!
Począwszy od 1 stycznia 2008r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dalej: uzpd.
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy (art. 6 uzpd):
- uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro (dotychczas 250.000 euro), lub
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro (dotychczas 250.000 euro)
Nowy limit wprowadzono także do art. 6 ust. 6 uzpd. Zgodnie z tym przepisem ryczałt ewidencjonowany opłacają podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili działalność:
- samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub
-
za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach,
a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 150.000 euro; w tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków. Ten przepis również wszedł w życie 1 stycznia 2008r.
Do art. 8 uzpd dodano ust. 6 i ust. 7. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy utracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
- wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub
- wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.
Uwaga!
Powyższe przepisy określają więc moment, w którym podatnik traci prawo do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i moment ten jest uzależniony tylko od osiągniętego obrotu. A zatem jeżeli obrót ten (przychody ze sprzedaży) przekroczy kwotę 150.000 euro, konieczne będzie rozpoczęcie rozliczania się na zasadach ogólnych.
Podstawa prawna
- Art. 21 ust. 1 pkt 46, pkt 129 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 6 ust. 1, ust. 4–6, art. 8 ust. 6 i ust. 7 ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe