eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe"Multipakiet tp" a ulga podatkowa na Internet

"Multipakiet tp" a ulga podatkowa na Internet

2008-01-25 13:25

Poczynając od zeznań podatkowych za 2005 r. podatnicy mogą skorzystać z tzw. ulgi na internet. Polega ona na odliczaniu od dochodu wydatków poniesionych na użytkowanie sieci internet w danym roku podatkowym. Problem przy skorzystaniu z ulgi powstaje w sytuacji, gdy podatnik korzysta z "multipakietu tp".

Przeczytaj także: Ulga na Internet 2010: warunki korzystania

Ulga na Internet znalazła się w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Wysokość wydatków na te cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, którymi w tym przypadku są faktury VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Ulga przysługuje podatnikom rozliczającym się z podatku dochodowego wg progresywnej skali podatkowej.

Zatem podatnik, który w miejscu zamieszkania korzysta w danym roku z sieci Internet, na potwierdzenie czego posiada faktury VAT wystawione na niego przez dostawcę tej usługi – ma prawo z ulgi skorzystać. Oczywiście odliczeniu podlegają tylko wydatki faktycznie poniesione (czyli faktury zapłacone) – ustawa bowiem wyraźnie wskazuje: „(…)wydatków ponoszonych przez podatnika (…)”.

Problem ze skorzystaniem z ulgi mogą mieć jednak klienci Telekomunikacji Polskiej S.A., którzy skorzystali z „multipakietu tp”. Dlaczego?

„Multipakiet tp” to oferta, w skład której wchodzi m.in. dostęp do Internetu ale także możliwość korzystania z innych usług oferowanych przez naszego operatora, np. „telefonii internetowej tp” czy „videostrady”. Za te usługi w ramach multipakietu klienci płacą jedną zryczałtowaną opłatę. Nie ma na niej rozbicia kwot na poszczególne usługi. Tym samym nie jest możliwe ustalenie, jaka część zryczałtowanej opłaty dotyczy samego dostępu do Internetu.

Przepisy w zakresie ulgi natomiast wyraźnie wskazują, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet udokumentowane fakturami VAT. Pamiętać także należy, iż w prawie podatkowym różnego rodzaju ulgi trzeba stosować i rozumieć literalnie. Nie jest możliwe tutaj stosowanie wykładni rozszerzającej.

Powyższe potwierdza także interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z dnia 05.09.2007 r. nr ZF/415-29/07. Organ stwierdził w niej, że „(…) w ramach „multipakietu tp” oprócz usługi dostępu do Internetu - „neostrada tp” wykonane zostaną również inne usługi, m.in. - „telefonii internetowej tp” oraz „videostrady”. Wymieniona oferta obejmująca ponadto możliwość korzystania m.in. z wypożyczalni filmów, korzystania z drugiej niezależnej linii telefonicznej czy też wystawienia jednego rachunku za wszystkie usługi świadczone przez Telekomunikację Polską.(…) Oczywistym jest, że w/w usługi związane są z szeroko rozumianym pojęciem użytkowania sieci Internet, jednakże okoliczność oferowania ich przez sprzedającego usługę w ramach tzw. pakietu usług, obarczonych, zgodnie z oświadczeniem Podatników, pojedynczą zryczałtowaną opłatą obejmującą cały „multipakiet tp” oraz odrębnymi opłatami za wykonane rozmowy (różnymi od opłaty za sam dostęp do Internetu), wskazuje, że przedmiotem umowy jest zestaw oferowanych przez sprzedającego usług, przekraczających zwykłe użytkowanie sieci Internet. (…) w przedstawionym stanie faktycznym korzystanie przez Pytających z usługi „multipakiet tp”, bez wyraźnego wyszczególnienia opłaty za bezpośredni dostęp do sieci Internet, nie uprawnia ich do odliczenia od podatku wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet.(…)”

Zgodnie z powyższym organy podatkowe mają podstawy do tego, aby sądzić, iż osoby korzystające z „multipakietu tp” nie mogą skorzystać z ulgi na Internet. Nie oznacza to jednak, że podatnicy ci zostali na pewno pozbawieni prawa do tej ulgi. Organy podatkowe mogą bowiem honorować przedstawienie dodatkowych dowodów, z których będzie wynikać, jaką część wnoszonej kwoty ryczałtu stanowią opłaty za korzystanie z sieci Internet (np. wynikające z umowy zawartej z operatorem). Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wyszczególnienie na fakturze wartości poszczególnych usług przez operatora.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: