Opodatkowanie VAT pożyczki udzielonej za granicę
2008-01-24 13:42
Przeczytaj także: Udzielenie pożyczki wspólnikowi a zwolnienie z VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wnioskodawca wyjaśnił, że w październiku 2007 r. zawarł – jako pożyczkobiorca poza granicami Polski umowę pożyczki z pożyczkodawcą (spółką) mającym siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pożyczkobiorca rozlicza się z tyt. podatku VAT w Szwecji. Przekazanie środków pieniężnych natomiast nastąpiło przelewem z rachunku bankowego pożyczkodawcy, znajdującego się w kraju jego siedziby, czyli w Polsce. W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytanie, gdzie ta czynność powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT w sytuacji, gdy pożyczkodawca jest podmiotem prowadzącym działalność polegającą m.in. na pośrednictwie finansowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Powyższa zasada ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy nie znajdują zastosowania regulacje szczególne.
Natomiast regulacje szczególne mają zastosowanie gdy przedmiotem świadczonych usług są m. in. usługi wymienione w art. 27 ust. 4 w/w ustawy.
Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Zgodnie z art. 27 ust. 4 w/w ustawy powyższy przepis stosuje się m. in. w przypadku usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawarł umowę pożyczki ze spółką mającą siedzibę w Polsce. Uwzględniając zatem powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy nabywcą usługi finansowej będzie podatnik mający siedzibę na terytorium państwa Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, lecz w Szwecji. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Czy pożyczka dla firmy może korzystać ze zwolnienia VAT? [© Piotr Adamowicz - Fotolia.com] Czy pożyczka dla firmy może korzystać ze zwolnienia VAT?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pozyczka/Czy-pozyczka-dla-firmy-moze-korzystac-ze-zwolnienia-VAT-264764-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów