Ryczałt od przychodów: utrata prawa w trakcie roku
2008-01-22 12:27
Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany 2008: uwaga na pułapki!
Powyższe zmiany wprowadziła ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wprowadzając nowelizację ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca zaostrzył zasady korzystania z tej formy opodatkowania oraz zmniejszył krąg podatników, który mogą z niej korzystać. Do końca 2007 r. bowiem limit przychodów, który uprawniał do rozliczania się przez przedsiębiorców w sposób zryczałtowany, wynosił 250 000 euro. Zgodnie natomiast z nowymi regulacjami, podatnicy mają prawo opłacać w danym roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy- uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro
Limit ten został zatem zmniejszony z 250 000 euro na 150 000 euro.
Zmianie uległy także zasady utraty prawa do ryczałtu. Otóż zgodnie ze znowelizowanymi przepisami podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i są obowiązani zaprowadzić właściwe księgi oraz opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
- wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150 000 euro, lub
- wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150 000 euro
Zatem utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego następuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej przychód przekroczy określony wyżej limit. Przypomnijmy, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2007 r., prawo do ryczałtu traciło się dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym podatnik przekroczył limit uprawniający do skorzystania z ryczałtu.
Taka konstrukcja obecnie obowiązujących przepisów powoduje, iż podatnicy którzy ten limit przekroczą, będą składali dwa zeznania roczne: PIT-28 i PIT-36. Dodać w tym miejscu należy, iż nie będą oni mogli skorzystać z podatku liniowego, gdyż warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest złożenie stosownego oświadczenia w urzędzie skarbowym do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego. Ponadto na zeznaniu PIT-36 podatnicy nie będą mogli się także rozliczyć wspólnie z małżonkiem, gdyż przez część roku korzystali z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, który wyklucza możliwość wspólnego opodatkowania małżonków.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl