Roczna korekta podatku VAT a księgi rachunkowe
2008-01-20 10:00
Przeczytaj także: Korekta VAT a inwestycja w obcym środku trwałym
Obowiązek rocznej korekty podatku naliczonego VAT dotyczy podatników podatku od towarów i usług, dokonujących w swojej działalności czynności, w stosunku do których przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, jak i czynności, w stosunku do których takie prawo im nie przysługuje. W praktyce sytuacja ta dotyczy tych podatników, u których wystąpiła w roku podatkowym sprzedaż opodatkowana VAT i zwolniona z podatku od towarów i usług. Korekty tej dokonujesz w deklaracji VAT-7 za styczeń albo w deklaracji VAT-7K za I kwartał, w zależności od przyjętych zasad rozliczania się, tj. za 1. okres rozliczeniowy nowego roku podatkowego.Pamiętaj, że po zakończeniu danego roku podatkowego korygujesz odliczenia VAT dokonane według proporcji szacunkowej z ubiegłego roku, w stosunku do proporcji rzeczywistych obrotów danego roku, chyba że różnica pomiędzy tymi proporcjami nie przekroczy 2%.
Korekta zwiększająca podatek naliczony VAT stanowi przychód zwiększający podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Korekta zmniejszająca stanowi zaś koszt uzyskania przychodów. Jako datę uzyskania przychodu lub zarachowania kosztu uzyskania przychodów przyjmuje się datę złożenia deklaracji VAT, czyli w przypadku miesięcznego sposobu rozliczeń dla potrzeb podatku od towarów i usług będzie to luty 2008 r. Zatem korektę dokonywaną w nowym roku podatkowym (budżetowym) powinieneś ująć w księgach tego roku podatkowego.
Księgowanie operacji finansowych w przedstawionym powyżej zakresie tematycznym przestawia się następująco:
- roczna korekta VAT naliczonego:
-
korekta zwiększająca VAT naliczony:
Wn konto „Pozostałe rozrachunki” (analitycznie: rozrachunki z US z tytułu VAT)
Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne” -
korekta zmniejszająca VAT naliczony:
Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”
Ma konto „Pozostałe rozrachunki” (analitycznie: rozrachunki z US z tytułu VAT)
„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.
![Brak czynności opodatkowanych = korekta VAT od środków trwałych [© zbg2 - Fotolia.com] Brak czynności opodatkowanych = korekta VAT od środków trwałych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zwolnienie-podmiotowe-VAT/Brak-czynnosci-opodatkowanych-korekta-VAT-od-srodkow-trwalych-176339-150x100crop.jpg)
oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy