eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek dochodowy: jaka forma opodatkowania?

Podatek dochodowy: jaka forma opodatkowania?

2008-01-18 12:57

Tylko do poniedziałku (21.01.2008 r.) podatnicy mają czas na zmianę formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Do wyboru mają: kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy oraz zasady ogólne wg skali podatkowej. W celu zmiany formy opodatkowania należy złożyć w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie. W przypadku jego niezłożenia przyjmuje się, że podatnik pozostaje na dotychczasowych zasadach rozliczania podatku dochodowego. Poniżej przedstawiono ogólne zasady opłacania podatku wg poszczególnych form opodatkowania.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: forma opodatkowania to decyzja na rok

Karta podatkowa

Aby móc skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, podatnik musi prowadzić działalność gospodarczą zgodną z art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Jest to najprostsza z form opodatkowania. W zasadzie podatnicy opodatkowani tą formą nie prowadzą żadnych urządzeń księgowych.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są natomiast obowiązani prowadzić książkę ewidencji zatrudnienia oraz karty przychodów pracowników.

Podatnicy korzystający z karty podatkowej nie obliczają dochodu ani wysokości podatku. Tym ostatnim zajmuje się naczelnik urzędu skarbowego, który wydaje decyzję, w której określa podatek do zapłaty. Podatnik jest obowiązany płacić go do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień do dnia 28 grudnia danego roku podatkowego.

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.

Do końca stycznia następnego roku podatkowego podatnicy korzystający z karty podatkowej zobowiązani są złożyć deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Podatnicy na karcie podatkowej nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: