Nieodpłatne świadczenia w PIT a dom dla pracowników
2008-01-14 13:32
Przeczytaj także: Rabaty dla pracowników a przychód podatkowy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wnioskodawca – spółka z o.o., wyjaśnił że prowadzi gospodarstwo rolne. Zamierza nabyć ze środków własnych działki budowlane, a następnie wybudować na nich budynki mieszkalne jednorodzinne. Zostaną one w dalszej kolejności sprzedane po cenie rynkowej pracownikom spółki. Sprzedaż nastąpi w terminie wybranym przez pracowników, lecz nie później niż w okresie 5 lat od dnia wybudowania. Ponadto niezwłocznie po ich wybudowaniu zostaną one przekazane w posiadanie pracownikom – przyszłym nabywcom. Przed przekazaniem zostanie zawarta umowa przedwstępna sprzedaży, zgodnie z którą kupujący nabędzie nieruchomość w terminie od 6 miesięcy od dnia zawarcia owej umowy do maksymalnie 5 lat. Tym samym od dnia zawarcia umowy przedwstępnej do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej pracownik będzie posiadał budynek – będzie mógł z niego korzystać, nie uiszczając opłat za korzystanie z budynku. W związku z powyższym zadano pytanie, czy dla pracowników wartość uzyskanego nieodpłatnie świadczenia w postaci korzystania z nieruchomości w okresie od zawarcia umowy przedwstępnej do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Rodzaje źródeł przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, gdzie w pkt 1 jako jedno z nich wymieniono m. in. stosunek pracy.
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracynakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Art. 12 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2–2b.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 tejże ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z przepisu art. 11 ust. 2a pkt 3 ww. ustawy wynika, iż wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się - jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.
W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przedmiotem świadczenia otrzymywanego przez pracownika będzie prawo nieodpłatnego korzystania z budynku mieszkalnego. Zatem wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia należy określić w oparciu o przepis art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie, według równowartości czynszu jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tych lokali.
Wartość świadczenia Wnioskodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia pracownika wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z przepisami art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów