eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaGospodarstwo rolne: darowizna a podatek VAT

Gospodarstwo rolne: darowizna a podatek VAT

2008-01-11 12:37

Przeczytaj także: Darowizna gospodarstwa rolnego bez korekty VAT od środków trwałych


Wprawdzie w przepisach Kodeksu cywilnego gospodarstwo rolne zostało zdefiniowane odrębnie od przedsiębiorstwa (art. 553 Kodeksu cywilnego), to jednak można przyjąć, iż spełnia ono określone w Kodeksie cywilnym wymogi właściwe dla przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przekazać siostrze w formie darowizny przedsiębiorstwo, będące gospodarstwem rolnym. Zatem zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przedmiotowa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie wskazać ponadto należy na uregulowania wynikające z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 9 tego artykułu, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o którym mowa w art. 6 pkt. 1 korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu.

W związku z powyższym, jeżeli Wnioskodawca dokona darowizny gospodarstwa rolnego – przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, stwierdzić należy, iż w sytuacji tej znajdzie zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Natomiast obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego zostanie przeniesiony na nabywcę gospodarstwa, w tym przypadku na obdarowaną siostrę Wnioskodawcy.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, czy scharakteryzowane we wniosku składniki majątkowe stanowią przedsiębiorstwo, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie art. 551 Kodeksu cywilnego.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: