eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweOstatni dzwonek na oświadczenie PIT-12

Ostatni dzwonek na oświadczenie PIT-12

2008-01-08 13:05

Pracownicy, którzy chcą, aby ich rozliczył zakład pracy, muszą złożyć specjalne oświadczenie w tym zakresie. Mają na to już bardzo niewiele czasu. Zostały im na to tylko dwa lub trzy dni. Skąd ta różnica?

Przeczytaj także: Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą

Otóż, jak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz objaśnień do formularza PIT-12 – jeżeli podatnik chce, aby rozliczył go płatnik, musi mu złożyć oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym (czyli PIT-12) przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Problem powstaje przy ustaleniu, czy 10 stycznia wlicza się do terminu złożenia tego oświadczenia.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Jedni uważają, iż złożenie oświadczenia w tym dniu, powoduje, że zostanie ono złożone w terminie (jest to ostatni dzień wskazanego terminu).

Inni z kolei, że złożenie PIT-12 w dniu 10 stycznia 2008 r. może doprowadzić do tego, że płatnik odmówi rozliczenia swojego pracownika z dochodów za rok 2007. Bezpieczniejsze jest tutaj złożenie takiego oświadczenia do dnia 9 stycznia 2008 r.

W przypadku tych pracowników, którzy złożą pracodawcy stosowne oświadczenie w terminie, musi on dokonać ich rozliczenia rocznego (pracownicy tacy zamiast informacji podatkowej PIT-11 otrzymają zeznanie roczne PIT-40; ten sam formularz zostanie przesłany również do urzędu skarbowego właściwego dla pracownika). Jeżeli natomiast oświadczenie zostanie złożone po terminie – pracodawca może lecz nie musi takiego pracownika rozliczyć. W tej sytuacji wszystko będzie uzależnione od dobrej woli płatnika.

Kto może złożyć oświadczenie PIT-12?

Do złożenia oświadczenia są uprawnieni:
  • pracownicy
  • tymczasowo aresztowani lub skazani
  • osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika
  • osoby otrzymujące świadczenia integracyjne
  • osoby otrzymujące stypendium
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną

Jakie informacje w oświadczeniu?

Składając płatnikowi PIT-12 podatnik oświadcza, że:
  • poza dochodami u niego uzyskanymi nie osiągnął innych dochodów
  • nie korzysta z innych odliczeń niż z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń i ulgi na dzieci
  • nie korzysta z łącznego opodatkowania dochodów wraz z dochodami małżonka lub nie będzie się rozliczał w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci
  • nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne

W oświadczeniu tym ponadto podatnik może wnieść o uwzględnienie kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków faktycznie poniesionych (gdy są one wyższe od kosztów zryczałtowanych odliczonych w roku podatkowym przez płatnika). W tym celu, podobnie jak w przypadku odliczenia od dochodu, z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek, pracownik musi wypełnić odpowiednie rubryki oświadczenia PIT-12.

Ponadto, w celu skorzystania z ulgi na wychowywanie dzieci, konieczne jest złożenie dodatkowego oświadczenia (w terminie takim samym, jaki ma zastosowanie do PIT-12).

Do pobrania



Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: