Wpłacone wadium a faktura zaliczkowa
2007-12-28 11:10
Przeczytaj także: Rozliczenie VAT od wadium uiszczonego na poczet przetargu
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że 22 czerwca 2007 r. nastąpiło rozstrzygnięcie przetargu przeprowadzonego przez Syndyka Masy Upadłości Spółki na zbycie nieruchomości. 25 czerwca 2007 r. natomiast Rada Wierzycieli podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż nieruchomości danej osobie, która wygrała przetarg. Zgodnie z regulaminem przetargowym, warunkiem uczestnictwa w przetargu było dokonanie wpłaty wadium. Tym uczestnikom, którzy przetargu nie wygrali, wadia zostały zwrócone. Termin przeniesienia własności nieruchomości na zwycięzcę przetargu został określony na dziewięćdziesiąty dzień od dnia wyboru oferenta. Zwycięscy wadium nie zostało zwrócone lecz zaliczone na poczet ustalonej ceny sprzedaży. 25 czerwca 2007 r. została wystawiona faktura na otrzymaną kwotę wadium na nabywcę, traktując ją jako część otrzymanej należności przed wydaniem towaru. W dniu 23 sierpnia 2007 r. został natomiast podpisany akt notarialny sprzedaży nieruchomości wraz z jej przekazaniem (nabywca dokonał wpłaty pozostałej części należności w dniu 22 sierpnia 2007 r.). W dniu 28 sierpnia 2007 r. spółka wystawiła fakturę VAT na łączną kwotę sprzedaży nieruchomości pomniejszoną o wartość otrzymanej wcześniej i zafakturowanej kwoty wadium. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy faktura na otrzymane wadium została wystawiona prawidłowo? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT wynika, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Stosownie do art. 19 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, a jeżeli czynności te powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu licząc od wydania towaru lub wykonania usługi.
Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (ust.11 ww. artykułu).
oprac. : Ministerstwo Finansów