eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRyczałt ewidencjonowany 2008: uwaga na pułapki!

Ryczałt ewidencjonowany 2008: uwaga na pułapki!

2007-12-20 13:16

Od nowego roku zacznie obowiązywać niższy limit uprawniający do rozliczania przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego. To jednak nie jedyna zmiana, z jaką muszą liczyć się ryczałtowcy.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany: limit 150 000 euro

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy mogą opłacać w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
  • uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250 000 euro, lub
  • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro,

Od dnia 01 stycznia 2008 r. powyższy limit 250 000 euro ulegnie zmniejszeniu do wysokości 150 000 euro. Jego przeliczenia dokonuje się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Limit ten wyniesie 565 200 zł (średni kurs 1 euro w dniu 1 października 2007 r. wynosił 3,7680 zł).

Ustawodawca poza zmniejszeniem limitu uprawniającego do skorzystania z ryczałtu zmienił także zasady zmiany formy opodatkowania w przypadku przekroczenia tego limitu. Od dnia 01 stycznia 2008 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które zostaną dodane do art. 8 w ust. 6 i 7 tejże ustawy. Zgodnie z nimi:

6. Podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
1) wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150 000 euro, lub
2) wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150 000 euro.

7. Podatnicy, o których mowa w ust. 6, są obowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Do tej pory podatnicy, których przychody przekroczyły limit uprawniający do rozliczania się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany, mieli prawo do korzystania z tej formy do końca roku podatkowego, a dopiero od następnego roku musieli przejść na zasady ogólne.

Wprowadzenie do ustawy art. 8 ust. 6 i 7 od dnia 01 stycznia 2008 r. nakłada na podatników korzystających do tej pory z ryczałtu ewidencjonowanego obowiązek rozliczania się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym został przekroczony limit uprawniający do rozliczania się z podatku w sposób zryczałtowany. Zatem zmniejszeniu limitu uprawniającego do korzystania ryczałtu towarzyszy jednocześnie obostrzenie regulacji określających zasady zmiany formy opodatkowania w przypadku jego przekroczenia.

To jednak nie koniec niespodzianek, jakie czekają na ryczałtowców. Otóż ci, którzy w trakcie przyszłego roku przekroczą omawiany limit i od miesiąca następującego po miesiącu, w którym limit ten przekroczyli, będą musieli rozliczać podatek dochodowy na zasadach ogólnych, nie będą mogli skorzystać z opodatkowania wg 19-proc. stawki liniowej.

Dzieje się tak za sprawą warunków, które uprawniają do opłacania liniowego PIT. Otóż przedsiębiorca może z tej formy opodatkowania skorzystać, ale pod warunkiem, że do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego złoży stosowne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego w tym zakresie.

Podatnicy, którzy w trakcie roku przekroczą limit uprawniający ich do rozliczania podatku dochodowego w sposób zryczałtowany powyższego warunku nie będą mogli spełnić, a co za tym idzie pozostanie im opodatkowanie działalności gospodarczej jedynie wg progresywnej skali podatkowej. Wyjątek od powyższego dotyczy jedynie podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.

Dodać także należy, iż podatnicy, którzy będą musieli zrezygnować z ryczałtu i opodatkować dochody z działalności gospodarczej wg skali podatkowej, nie będą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przez część roku bowiem rozliczali się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany, a to wyłącza te preferencje. Będą natomiast mogli skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: