eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweNapoje dla pracowników a podatek VAT

Napoje dla pracowników a podatek VAT

2007-12-18 12:54

Rozpatrzmy następującą sytuację: W czasie pracy przedsiębiorca wydaje swoim pracownikom artykuły spożywcze, w skład których wchodzą kawa czy herbata, cukier, inne napoje chłodzące itp. Czy przedsiębiorca ma prawo odliczyć podatek VAT od tych zakupów oraz czy ich wydanie pracownikom powoduje opodatkowanie tej czynności VAT?

Przeczytaj także: Woda dla pracowników bez podatku VAT

Podatek naliczony

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, ma on prawo do odliczania podatku VAT od ich zakupu.

W naszym przypadku ważne znaczenia ma jednak art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT. Wskazuje on mianowicie, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Kluczowe znaczenie ma zatem fakt, czy wydatki poniesione w związku z nabyciem opisanych we wstępie artykułów spożywczych mogą być zaliczone przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli możliwość taka wystąpi oraz podatnik wykonuje czynności tylko opodatkowane – ma prawo do odliczenia podatku VAT od tak dokonanych zakupów w całości. Oczywiście w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność mieszaną – dokonuje rozgraniczenia na te wydatki, które są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych i od tych dokonuje odliczenia podatku VAT oraz na te, które są związane z wykonywaniem czynności zwolnionych z VAT i od tej części nie dokonuje odliczenia. Jeżeli nie będzie możliwe rozgraniczenie, która część z ponoszonych wydatków jest związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych, a która z wykonywaniem czynności zwolnionych, podatnik stosuje stosowną proporcję określoną w ustawie o VAT.

Podatek należny

Podatkiem od towarów i usług jest opodatkowana odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług (art. 5 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 7ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, rozumie się także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Należy się zatem zastanowić, czy przekazane pracownikom opisane we wstępie artykuły spożywcze mieszczą się w pojęciu przekazania na cele osobiste pracowników. Zdaniem autora wydatki te są związane z działalnością przedsiębiorstwa podatnika. W czasie i miejscu pracy pracownicy bowiem świadczą pracę na rzecz swojego pracodawcy a nie realizują własne cele osobiste.

Tym samym autor uważa, iż wydanie pracownikom wskazanych wyżej art. spożywczych nie powoduje obowiązku opodatkowania tej czynności podatkiem VAT.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: