Emisja akcji: poniesione wydatki a odliczenie VAT
2007-12-11 12:20
Przeczytaj także: Wydatki na emisję akcji jako koszty podatkowe
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wyjaśniono, że w lipcu 2007 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym na mocy uchwały podjęto decyzję o podniesieniu kapitału akcyjnego spółki poprzez emisję akcji. Wyemitowane akcje zostały zaoferowane dotychczasowemu akcjonariuszowi, który je zakupił. W związku z emisją akcji w spółce wystąpiły pewne wydatki, do których zaliczono: sporządzenie przez notariusza protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, sporządzenie przez notariusza aktu notarialnego, zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty związane z ogłoszeniem w monitorze sądowym i gospodarczym, inne związane z obsługą prawną i obowiązkiem dokonania zmian w dokumentacji spółki (np. zmiany w statucie, KRS itp.). Wnioskodawca przedstawił kopię faktury VAT wystawionej przez notariusza. W związku z powyższym zadano pytanie, czy spółka ma prawo odliczyć podatek VAT od tych wydatków? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, świadczeniem usług, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Z powyższych regulacji wynika, iż emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.
Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni – jak w przypadku Wnioskodawcy.
Natomiast z przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W dniu 26 listopada 2007 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od osób prawnych wydana została interpretacja nr ILPB3/423-90/07-3/ŁM, w której stwierdzono iż wyżej wymienione wydatki związane z podniesieniem kapitału nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
W oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z emisją akcji, ponieważ nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów