Zwrot VAT a korekta deklaracji
2007-12-10 13:12
Przeczytaj także: Korekta deklaracji a termin zwrotu podatku VAT
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co do ogólnej zasady obniżenia takiego można dokonać w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w okresie następnym. (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT).Nadwyżka takiego podatku może być przeniesiona do rozliczenia w następnej deklaracji bądź wykazana do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy podatnika. Podstawowym terminem zwrotu tego podatku przez urząd skarbowy jest termin 60 dni liczony od daty złożenia deklaracji podatkowej. Zasady odnośnie zwrotu podatku VAT zostały określone w art. 87 tejże ustawy.
Z przepisu tego wynika, iż złożenie przez podatnika deklaracji, w której wykazał on zwrot podatku na rachunek bankowy, wiąże się z koniecznością sprawdzenia przez organ podatkowy, czy rozliczenie to jest prawidłowe. W artykule tym ustawodawca posługuje się pojęciem rozliczenia. Przez rozliczenie to oczywiście należy rozumieć składaną przez podatnika deklarację podatkową. Jeżeli jednak podatnik złoży korektę tego rozliczenia (deklaracji) – zastępuje ona pierwotne, a więc korygowane rozliczenie. Pociąga to za sobą pewne skutki prawne. Jednym z nich jest pozbawienie mocy prawnej pierwotnej deklaracji. Oznacza to, że termin zwrotu w takim przypadku będzie liczony od daty złożenia korekty.
W naszym przypadku podatnik złożył deklarację za sierpień, po czym – nieuzyskawszy jeszcze zwrotu podatku – w październiku zauważył, że w deklaracji tej nie uwzględnił jednej faktury VAT dokumentującej zakupy na dużą wartość. Jeżeli postanowi złożyć korektę takiej deklaracji – termin zwrotu podatku zacznie mu biec od nowa z dniem jej złożenia.
Pamiętać jednak należy, iż ustawodawca dał podatnikowi prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur zakupowych w miesiącu otrzymania faktury lub miesiącu następnym. Tym samym, jeżeli niewykazana faktura w deklaracji za sierpień jest z miesiąca sierpnia, podatnik może ją wykazać w deklaracji za wrzesień. Zwiększy mu ona tym samym podatek naliczony w tym miesiącu a także nie spowoduje wydłużenia terminu zwrotu VAT za sierpień (nie będzie tutaj bowiem korekty deklaracji za ten miesiąc). Jeżeli jednak faktura ta jest z miesiąca lipca – podatnik powinien złożyć korektę deklaracji za miesiąc sierpień, z czym wiąże się wydłużenie terminu zwrotu podatku za ten miesiąc. Oczywiście w tej sytuacji podatnik może równie dobrze złożyć korektę deklaracji VAT za lipiec. Może ona jednak pociągnąć za sobą konieczność skorygowania deklaracji także za sierpień.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl