Usługi doradztwa finansowego a podatek VAT
2007-11-29 11:57
Przeczytaj także: Odliczenia VAT przy sprzedaży zwolnionej
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż zamierza świadczyć usługi polegające na sporządzaniu wniosków o przyznanie dotacji ze środków unijnych oraz tworzeniu biznes planów dla przedsiębiorców. Działalność ta jest sklasyfikowana w PKWiU pod symbolem 67.13.10-00.20 „usługi doradztwa finansowego”. Podatnik zadał pytanie, czy powyższa działalność korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług czy też należy ją opodatkować podstawową stawką podatku VAT oraz jaki symbol PKWiU należy stosować przy wystawianiu faktur VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie również do art. 8 ust. 3 powołanej ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, dla celów podatku od towarów i usług.
Z wniosku wynika, że prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem 67.13.2 „działalność pomocnicza finansowa gdzie indziej niesklasyfikowana” natomiast w PKWiU pod symbolem 67.13.10-00.20, tj. „usługi doradztwa finansowego”.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż stosownie do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Biorąc pod uwagę przytoczoną regulację, organ podatkowy jako niewłaściwy rzeczowo nie dokonywał klasyfikacji wykonywanych przez Wnioskodawcę usług, ponieważ organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest zainteresowany podmiot.
W zakresie stosowania standardów klasyfikacyjnych informacji udziela Urząd Statystyczny w Ł., ul. S.
Dla przedmiotowej sprawy znaczenie ma zapis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, iż zwolnione są z opodatkowania podatkiem VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. W pozycji 3 omawianego załącznika (Sekcja J), jako zwolnione od podatku od towarów i usług określa się usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:
1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
5. usług ściągania długów oraz faktoringu,
6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
oprac. : Ministerstwo Finansów