Pomieszczenia szkolne: nieodpłatne użyczenie a VAT
2007-11-27 13:04
Przeczytaj także: Użyczenie lokalu użytkowego małżonkowi a podatek VAT
W wypadku, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z nieodpłatnie świadczonymi usługami w całości lub w części, podatnik nieodpłatnie świadczący usługi na cele osobiste lub niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa wchodzi w rolę konsumenta. Brak opodatkowania prowadziłby więc do faktycznego nieopodatkowania konsumpcji.
Jednostka budżetowa nie ma osobowości prawnej i w obrocie prawnym funkcjonuje jako jednostka organizacyjna Skarbu Państwa (statio fisci) albo jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego (statio municipi). Tworząc jednostkę budżetową właściwy organ wyposaża ją w środki trwałe i obrotowe z zasobów Skarbu Państwa albo z zasobów jednostki samorządu terytorialnego. Według art. 43 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze. zm.) trwały zarząd stanowi formę prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną. W ramach trwałego zarządu jednostka budżetowa ma prawo korzystania z nieruchomości, w szczególności do korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu jej działania, zabudowy, odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu obiektu budowlanego na nieruchomości oraz oddania nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę albo użyczenie na czas nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że użyczenie pomieszczeń, podobnie jak wynajem pomieszczeń, będzie związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością w ramach rachunku dochodów własnych określoną w statucie stosownie do art. 20 ust. 2 i art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.), a Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, albowiem jako jednostka budżetowa otrzymał budynek szkolny od jednostki samorządu terytorialnego w trwały zarząd.
Reasumując, ponieważ użyczenie pomieszczeń przez Wnioskodawcę osobom prywatnym, stowarzyszeniom oraz przedsiębiorcom nie mieści się w zakresie zastosowania normy prawnej wyrażonej w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczenia VAT od tej czynności.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT [© apops - Fotolia.com] Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Uslugi-elektroniczne/Rozliczenie-uslug-elektronicznych-w-podatku-dochodowym-i-VAT-136654-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów