eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćRezerwy na odprawy i nagrody a księgi rachunkowe

Rezerwy na odprawy i nagrody a księgi rachunkowe

2007-11-15 13:11

Rozpatrzmy następujący przykład: Spółka z o.o. w 2007 r. po raz pierwszy będzie tworzyć rezerwę na odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe w drodze zarachowania ustalonych kwot rezerw do pozostałych kosztów operacyjnych w korespondencji z kontem rezerw. Kiedy i w jaki sposób należy dokonywać rozliczeń tych rezerw przy założeniu, że koszty rozliczane są jednocześnie na kontach zespołu 4 i 5?

Przeczytaj także: Ewidencja wycieczki sfinansowanej pracownikowi

Odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe są to składniki wynagrodzenia stanowiące koszty działalności operacyjnej jednostki. Jeżeli w jednostce organizacyjnej kwoty przyszłych zobowiązań wobec pracowników z tych tytułów są istotne, to kierując się zasadą ostrożności (art.7 ust.1 pkt 5 uor) jednostka powinna utworzyć rezerwy na te koszty w ciężar kosztów działalności operacyjnej, tzw. bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Rozliczenie tych rezerw powinno odbywać się zgodnie z art. 39 uor, czyli za pośrednictwem konta „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”, nie zaś w myśl art. 35d uor (konto „Rezerwy”, w drodze zarachowania do pozostałych kosztów operacyjnych).

Tworzenie rezerw na świadczenia zaliczane do wynagrodzeń w ciężar kosztów działalności operacyjnej jest merytorycznie uzasadnione koniecznością zachowania związku między przyszłymi świadczeniami a kosztami, które będą związane z działalnością operacyjną jednostki bezpośrednio, a nie pośrednio. Jak wiadomo bowiem, cechą charakterystyczną dla pozostałych kosztów operacyjnych jest ich pośredni związek z działalnością jednostki.

Aby prawidłowo ująć w księgach rachunkowych 2007 r. i w dalszych latach operacje związane z rozwiązywaniem rezerwy, z uwagi na wypłatę świadczeń stanowiących koszty działalności operacyjnej, należy dokonać w pierwszej kolejności przeksięgowania rezerw na właściwe konto:
Wn konto „Rezerwy”,
Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” (bierne).
W dacie powstania zobowiązań z tytułu świadczeń objętych rezerwami należy:
  1. Zarachować w koszty kwoty brutto świadczeń wynikających z listy płac:

    a) obciążyć koszty rodzajowe:
    Wn konto „Koszty według rodzajów” (analitycznie: Wynagrodzenia),
    Ma konto „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”,

    b) rozliczyć koszty na konta zespołu (zapis równoległy):
    Wn konto zespołu 5,
    Ma konto „Rozliczenie kosztów”.
  2. Rozwiązać utworzoną rezerwę w związku z wypłatą świadczeń:
    Wn konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” (bierne),
    Ma konto zespołu 5.

Podstawa prawna:
art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 35d, art. 39 ustawy z 29 września o rachunkowości, Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.

„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy Poradnik Finansowo-Księgowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: