eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSamochód testowy to towar a nie środek trwały

Samochód testowy to towar a nie środek trwały

2007-11-09 12:45

Samochody testowe, które w momencie zakupu są kwalifikowane jako towary handlowe i przyjmowane na magazyn jako samochody testowe, które po roku nie znajdują swoich nabywców i zostają przekazane na magazyn samochodów przeznaczonych do odsprzedaży, nie stanowią środków trwałych a są towarami handlowymi. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 31.10.2007 r. nr ILPB3/423-129/07-4/EK.

Przeczytaj także: Kiedy samochód osobowy używany w firmie można sprzedać na VAT marża?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu spółka wyjaśniła, iż zajmuje się sprzedażą samochodów nowych i używanych. Posiada ona także samochody testowe, które w momencie zakupu są kwalifikowane jako towary handlowe i przyjmowane na magazyn samochodów testowych. Jako, że samochody te służą m.in. do odbywania jazd próbnych – muszą być zarejestrowane. Jeżeli po roku powyższe samochody nie znajdują swoich nabywców – spółka przenosi je na magazyn samochodów przeznaczonych do odsprzedaży. Od tego momentu samochody te nie są w żaden sposób użytkowane przez spółkę. W związku z powyższym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy po upływie roku od momentu rejestracji i przekazania samochodu na magazyn samochodów testowych, może go przekazać na magazyn samochodów przeznaczonych do odsprzedaży? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Sposób zaliczenia dla celów podatkowych do kosztów uzyskania przychodu wydatku poniesionego na zakup samochodów osobowych, używanych dla celów testowych, zależy od tego, czy samochód ten zaliczony zostanie przez podatnika do środków trwałych, czy też innych składników majątkowych, np. towarów.

Stosownie do art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za środki trwałe uznaje się m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Wówczas wydatki te nie stanowią kosztu uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy), jednak kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne z tyt. zużycia środków trwałych, dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 tej ustawy (art. 15 ust. 6 ww. ustawy).

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: