Sprzedaż domu i drogi: dwie stawki VAT
2007-11-05 12:53
Przeczytaj także: Roboty budowlane: trzeba zastosować dwie stawki VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że spółka zamierza budować, a następnie sprzedawać domy jednorodzinne wraz z drogami dojazdowymi, które będą współwłasnością właścicieli domów na osiedlu. Na powyższe dostawy spółka będzie pobierała od przyszłych właścicieli zaliczki. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, wg jakich stawek należy opodatkować dostawę gruntu, domu oraz drogi dojazdowej, a także jak należy rozliczać zaliczki otrzymane na przyszłe dostawy nieruchomości? W przedmiotowej sprawie dyrektor izby skarbowej zajął następujące stanowisko:
„(…) Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego zawarta została w art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Opodatkowanie obniżoną do wysokości 7% stawką podatku VAT dotyczy tych obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, co wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Ponadto zgodnie z zapisem art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów. Zasada ta oznacza, że o stawce VAT, która ma być stosowana do opodatkowania dostawy budynku wraz z gruntem, decyduje stawka właściwa dla budynku.
oprac. : Ministerstwo Finansów