eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaRoboty budowlane: trzeba zastosować dwie stawki VAT

Roboty budowlane: trzeba zastosować dwie stawki VAT

2007-10-29 12:56

Przeczytaj także: Budowa budynku wielorodzinnego a stawka VAT


Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, na podstawie art. 146 ust. 3, ustawy o VAT, rozumie się:
1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z powyższej analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednoznacznie wynika, że zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%, może mieć miejsce tylko w przypadku kiedy roboty budowlano - montażowe dotyczyć będą infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkalnego. Zatem w przypadku gdy infrastruktura ma charakter towarzyszący zarówno budownictwu mieszkaniowemu, jak i pozostałemu budownictwu, należy dla zastosowania właściwej stawki podatku VAT wydzielić tę część, która związana jest z budownictwem mieszkaniowym. Rozdziału tego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej. Dopuszczalną metodą określania proporcji w jakiej infrastruktura związana jest z budownictwem mieszkaniowym i pozostałym może być np. metoda procentowego określenia udziału powierzchni mieszkalnej w całkowitej powierzchni obiektów mieszkalnych i niemieszkalnych znajdujących się na terenie objętym robotami, i zastosowanie obliczonego w ten sposób wskaźnika do rozliczenia wykonywanych robót.

Z okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku wynika, że przedmiotowa inwestycja polegająca na budowie kotłowni, kanalizacji deszczowej oraz parkingów obejmuje obok budynków mieszkalnych, także lokale użytkowe i budynki użyteczności publicznej (świetlice wiejskie). W związku z tym, dla zastosowania właściwej stawki podatku VAT należy wydzielić tę część, która związana jest z budownictwem mieszkaniowym i opodatkować stawką 7%, natomiast dla pozostałej części inwestycji zastosować stawkę 22%.

W pozostałej części inwestycji polegającej na remoncie klatek schodowych, kluczowym elementem dla rozstrzygnięcia jaka będzie właściwa stawka VAT, jest określenie czy budynek, w którym remontowana klatka schodowa się znajduje, jest budynkiem mieszkalnym wg klasyfikacji PKOB. W konsekwencji jeżeli remontowana jest klatka schodowa w budynku mieszkalnym, to dla tej inwestycji zastosowanie będzie miała stawka preferencyjna 7%, natomiast w pozostałych przypadkach stawka podstawowa 22%.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: