Inwestycje: dotacje unijne a podatek dochodowy
2007-10-26 12:53
Przeczytaj także: Wypadek drogowy: przychody i koszty w podatku dochodowym
Znacząca część pomocy finansowej otrzymywanej przez Polskę z Unii Europejskiej jest przekazywana za pomocą funduszy strukturalnych. Ponieważ zdaniem Ministerstwa Finansów przekazywane środki nie mają charakteru bezzwrotnego (w części unijnej), ani charakteru dotacji (w części współfinansowanej przez Polskę), nie korzystają one z ogólnego zwolnienia od podatku dochodowego. Pamiętać jednak należy, iż w przypadku otrzymania wsparcia finansowego na zakup inwestycyjny, np. na zakup urządzenia, nie trzeba tych kwot wykazywać w przychodach. Niestety odpisy amortyzacyjne dokonywane od takich składników majątkowych nie będą dla przedsiębiorcy kosztem podatkowym.Finansowanie działań inwestycyjnych
Przeanalizujmy najpierw kwestię opodatkowania środków finansowych otrzymanych na cele inwestycyjne. Regułą jest, że najpierw przedsiębiorca nabywa, np. środek trwały, a później otrzymuje zwrot części wydatków poniesionych na zakup tego składnika majątku.
W takim przypadku wydatki poniesione pierwotnie na zakup środka trwałego nie będą u podatnika kosztami uzyskania przychodów. Stąd też środki, jakie otrzyma on w ramach wsparcia unijnego, nie będą jego przychodem podatkowym, ponieważ stanowią zwrot wcześniej poniesionych wydatków niebędących kosztami uzyskania przychodów (art. 14 ust. 3 pkt 3a updof oraz art. 12 ust. 4 pkt 6a updop).
Jednocześnie kosztem podatkowym nie będą u podatnika odpisy amortyzacyjne, jakich będzie on dokonywał od części wartości inwestycji, która zostanie mu zrefundowana (art. 23 ust. 1 pkt 45 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 48 updop).
Niestety wielu podatników zapomina o tej istotnej kwestii. W przypadku kontroli podatkowej organ podatkowy niewątpliwie zakwestionowałby takie rozliczenie i stwierdziłby zawyżenie kosztów, a co za tym idzie - zaniżenie wysokości podatku dochodowego.
Ważne!
Jeżeli podatnik zamierza wystąpić o pomoc unijną na sfinansowanie działań inwestycyjnych, musi pamiętać o kolejności rozliczeń podatku dochodowego.
Najpierw kupuje on środek trwały, pokrywając płatność ze środków własnych. Zgodnie z ogólną zasadą odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (co powinno nastąpić najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania). A zatem w sytuacji gdy podatnik spodziewa się dofinansowania, które otrzyma za kilka miesięcy po zakupie środka trwałego, musi rozstrzygnąć, czy amortyzować taki środek trwały od samego początku w pełnej wysokości, czy też uwzględnić planowane dofinansowanie (dotyczy to oczywiście sytuacji, w której dotacja nie pokrywa całości wartości początkowej środka trwałego).
„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.
oprac. : Poradnik Podatnika