eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweFaktura do pobrania w formacie pdf to nie dowód

Faktura do pobrania w formacie pdf to nie dowód

2007-10-22 12:32

WSA w Warszawie wyjaśnił spór, czy praktyka polegająca na pobieraniu z serwera dostawcy przez nabywcę faktury VAT, która następnie jest przez niego drukowana, może być stosowana pomiędzy nimi w obrocie gospodarczym.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT-u z e-faktury i duplikatu na zasadach ogólnych

Spór toczył się pomiędzy operatorem Plus GSM a fiskusem. Spółka wystąpiła z zapytaniem do właściwego urzędu skarbowego, czy dopuszczalna jest możliwość udostępniania przez sprzedawcę na swoim serwerze faktur VAT (w formacie pdf) dla poszczególnych klientów, które ci ostatni mogliby sobie wydrukować oraz na tej podstawie regulować zobowiązania wynikające z korzystania z usług operatora, a także na tej podstawie dokonywać rozliczeń podatkowych (m.in. odliczenie podatku VAT z takiej faktury)? Spółka wyjaśniła, iż rozwiązanie takie w znacznym stopniu obniżyłoby koszty spółki (nie musiałaby bowiem wysyłać tych faktur pocztą) oraz przyspieszyłoby regulowanie zobowiązań (gdyż faktury takie nie docierałyby do klientów z opóźnieniem, co ma miejsce obecnie).

Organy podatkowe stanęły na stanowisku, iż faktura w formie elektronicznej musi spełniać szczególne warunki, które są zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie faktur elektronicznych, a przedstawiona metoda takich warunków nie spełnia. Sprawa trafiła więc do WSA.

Organy podatkowe wskazywały, iż faktura VAT jest podstawowym dokumentem służącym przede wszystkim rozliczeniom podatkowym. Zasady ich wystawiania w formie elektronicznej zostały ściśle określone przez przepisy prawne, które nie pozwalają na zwykłe odbieranie faktur za pomocą komputera i drukowanie ich w dowolny sposób przez stronę transakcji. Przedstawiciel spółki wskazywał natomiast, iż sprawa sprowadza się do tego, kto wydrukuje ową fakturę. Jeżeli zrobi to osoba upoważniona (pracownik firmy), która następnie prześle ją pocztą do klienta – jest to zgodne z prawem. Natomiast niedopuszalne wg organów podatkowych jest, aby ten sam dokument wydrukował sobie klient (co znacznie przyspiesza czas operacji oraz obniża jej koszty). Spółka podkreślała, iż takie rozumowanie jest niedostosowane do realiów gospodarczych, tym bardziej, że obecne faktury nie muszą zawierać podpisu wystawcy.

WSA w Warszawie w wyroku z dnia 19 października (sygn. akt III SA/Wa 1341/07) oddalił jednak skargę podatnika i przychylił się do stanowiska organów podatkowych. Sąd uznał, iż sposób przedstawiony przez spółkę nie jest właściwą praktyką, ponieważ przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. Dodatkowo sąd wskazał, że faktura elektroniczna musi spełniać ściśle określone wymogi. Jednym z nich jest m.in. akceptacja odbioru takiej faktury, czego można dokonać jedynie za pomocą kwalifikowanego podpisu, a co z całą pewnością nie będzie mieć miejsca podczas pobierania takiej faktury w formacie pdf przez poszczególnych klientów spółki, którzy nie muszą posiadać i bardzo często nie posiadają podpisu elektronicznego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: