eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaHurtowy zakup paliwa do maszyn a odliczenie VAT

Hurtowy zakup paliwa do maszyn a odliczenie VAT

2007-10-19 12:35

Podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących hurtowy zakup paliwa, które wlewane jest bezpośrednio do zbiornika, a następnie z tego zbiornika do baków pojazdów wykorzystywanych na budowie, które nie zawierają numerów rejestracyjnych, może zostać odliczony w okresie zakupu tego paliwa lub okresie następnym. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Płocku w postanowieniu z dnia 12.09.2007 r. nr 1419/UPP-443-51/07/BS.

Przeczytaj także: Dotacja z urzędu pracy a odliczenie VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budownictwa. W działalności tej zużywa duże ilości paliwa niezbędnego do pracy pojazdów i sprzętu na realizowanych budowach. W związku z tym zamierza uruchomić wewnętrzną stację paliw na własne potrzeby. Wystąpił on zatem z zapytaniem, kiedy może odliczyć podatek VAT z faktur dokumentujących zakup hurtowej ilości paliwa, która jest wlewana do zbiornika tej stacji, a które następnie jest wlewane do baków maszyn wykorzystywanych na budowie? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:
• art. 86 ust. 1, 3-4, oraz ust. 10, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zmianami) – zwanej dalej ustawą,
• § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 ze zm.) - zwanym dalej rozporządzeniem.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący: Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje co do zasady w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi służą wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Od tej generalnej zasady ustawodawca poczynił jednak szereg odstępstw. Jeden z takich wyjątków sformułowany został w art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy na mocy którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych , o których jest mowa w art. 86 ust. 3 ustawy. Przepis § 9 ust. 5 cytowanego wyżej rozporządzenia określa, iż faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zakup paliwa dokonywany byłby bezpośrednio do zbiornika, a faktura dokumentująca zakup hurtowy nie zawierałaby nr rejestracyjnych pojazdów, które będą tankowane z w/w zbiornika. Ponadto Wnioskodawca podkreśla, że z przedmiotowego zbiornika tankowane byłyby jedynie samochody ciężarowe oraz maszyny budowlane, natomiast samochody osobowe oraz inne pojazdy dla których nie można zastosować obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego – na stacjach paliw. Jednocześnie Podatnik prowadziłby szczegółową ewidencję poboru paliwa, zawierającej datę tankowania oraz nr rejestracyjny lub nazwę sprzętu. Cytowany wyżej przepis § 9 ust. 5 rozporządzenia, nie będzie miał zastosowania w opisanej przez Panią sytuacji, gdyż nakłada obowiązek wskazywania na fakturach nr rejestracyjnych samochodów (pojazdów) jedynie w przypadku paliwa wlewanego bezpośrednio do baku pojazdu wykorzystywanego do działalności gospodarczej.

Zatem w sytuacji gdy Podatnik paliwo z własnej stacji zużywa wyłącznie do:
–pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony,
–pojazdów nieprzekraczających 3,5 tony spełniających jeden z warunków o których mowa w art. 86 ust. 4, pkt 1-4 ustawy,
–pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy,
przy prowadzeniu szczegółowej ewidencji poboru paliwa, ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup, mimo iż nie zawiera ona numerów rejestracyjnych.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy powstaje w rozliczeniu za okres w którym Podatnik otrzymał fakturę, jeżeli zaś Podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy).(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: