Dofinansowanie wakacji dziecka a przychód pracownika
2007-10-17 10:32
Przeczytaj także: Dofinansowanie do wczasów dzieci pracownika z ZFŚS w podatku PIT
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że na podstawie obowiązującego regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jego pracownik otrzymał dofinansowanie do wypoczynku dziecka do lat 18 w wysokości 80 proc. poniesionych kosztów. Dofinansowanie zostało przyznane na podstawie przedstawionej przez pracownika faktury VAT, w której treści wskazano jedynie „usługi noclegowe”. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem czy od dofinansowania tego powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Zatem, do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust.1 pkt. 78 wymagane jest łączne spełnienie zawartych w jego treści przesłanek. Niespełnienie którejkolwiek z nich powoduje, że kwota dofinansowania stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Jedną z przesłanek jest konieczność, by był to wypoczynek zorganizowany w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk lub też połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż pracownik wystąpił o dofinansowanie do usługi noclegowej. Usługi noclegowej nie można uznać za którąkolwiek z form wypoczynku zorganizowanego, wskazanych w cytowanym wyżej przepisie. W tej sytuacji, dofinansowanie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, od którego płatnik miał obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów