Dofinansowanie z PUP a amortyzacja środków trwałych
2007-10-16 11:18
Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku
Kosztem uzyskania przychodów, stosownie bowiem do przepisu art. 22 ust. 8 ustawy podatkowej, będą odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 omawianej ustawy.
W świetle art. 22a ust. 1 ustawy podatkowej amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Ponadto, zgodnie z przepisem art. 22b ust. 1 w/w ustawy, amortyzacji podlegają również wartości niematerialne i prawne wymienione w tym przepisie po spełnieniu warunków w nim wskazanych.
Mając na uwadze wskazane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż składnik majątku staje się środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną dopiero wówczas, gdy spełnia warunki określone w art. 22a ust. 1 lub w art. 22b ust. 1 ustawy.
W myśl art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Przepis art. 22d ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, że składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.
Stosownie natomiast do zapisu art. 22f ust.1 ustawy podatkowej podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.
Zgodnie zaś z brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy podatkowej nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W niniejszej sprawie należy zauważyć, że środki z Funduszu Pracy otrzymuje osoba bezrobotna (podatnik), jednakże są to środki, które mogą być wykorzystane tylko w sposób i na cele ściśle określone.
Zatem mając na uwadze cytowane wyżej przepisy, w przedstawionym stanie faktycznym - w odniesieniu do składników majątku uznanych przez Pana za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - należy wprowadzić je do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. W ocenie tut. organu podatkowego w stosunku do nich będzie miał zastosowanie cytowany wyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy. Bez znaczenia jest fakt, iż środki finansowe otrzymał Pan przed dokonaniem wydatku, należy bowiem uwzględnić jednoznaczne intencje przyznania środków z Funduszu Pracy, miały one przecież służyć m.in. sfinansowaniu za Pana zakupu środków trwałych. Z uwagi na powyższe należy uznać, iż zwrot uprzedni mieści się w pojęciu "zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie". W związku z tym, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zakupionych za pieniądze otrzymane z Funduszu Pracy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, że stanowisko Pani w kwestii ujęcia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w stosownej ewidencji i ich amortyzowania jest prawidłowe. Jednakże odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - zakupionych za pieniądze otrzymane z Funduszu Pracy nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.(…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów