eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDofinansowanie z PUP a amortyzacja środków trwałych

Dofinansowanie z PUP a amortyzacja środków trwałych

2007-10-16 11:18

Nabyte przez podatnika składniki majątkowe, które zostały uznana ze środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a które zostały sfinansowane z dofinansowania otrzymanego z urzędu pracy, należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania i amortyzować. Powyższe odpisy amortyzacyjne nie będą jednak stanowić kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Stanowisko takie zajął Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku w postanowieniu z dnia 14.09.2007 r. nr IIUSpbIA/1/415-86/132b/94/07/BB.

Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż w lipcu 2006 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W tym celu przed jej rozpoczęciem zawarł umowę ze starostą powiatu o przyznanie z funduszu pracy jednorazowo środków finansowych na podjęcie działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną. Z otrzymanych pieniędzy podatnik przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nabył niezbędne środki trwałe (sprzęt komputerowy, meble, kserokopiarka, faks, drukarka) a także oprogramowanie i materiały biurowe. Środki te zostały rozdysponowane także przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, zakupy zostały udokumentowane fakturami VAT na imię i nazwisko podatnika. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem czy te środki trwałe i wartości niematerialne i prawne powinny być ujęte w stosownej ewidencji i amortyzowane? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm./ starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 5-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, (...).

Jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu, jako środki na cel określony w ustawie, pod rygorem ich zwrotu, muszą zostać wykorzystane do utworzenia i rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem przyczyniają się do powstania źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) wolne są od podatku dochodowego.

Natomiast zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: