Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. a PIT
2007-10-15 10:53
Przeczytaj także: Aport przedsiębiorstwa do spółki komandytowej bez PIT
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą i jest właścicielką dwóch znaków towarowych. Podjęła ona także decyzję o zmianie formy organizacyjno-prawnej swojej firmy. W związku z tym założyła spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której zamierza wnieść aportem, w zamian za udziały w podwyższonym kapitale, zorganizowaną część prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa oraz znaki towarowe. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy przedstawiona czynność spowoduje powstanie przychodu oraz obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 5a pkt 4 definiują pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza ona organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Przychód powstaje w dniu:
1/zarejestrowania spółki albo
2/wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakladowego spółki,albo
3/wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 w/w ustawy stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni-objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Reasumując, nominalna wartość udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny wniesiony w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zdefiniowana została w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest objęta zwolnieniem przedmiotowym.(…)
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów