Usługi transportowe a podatek VAT
2007-10-10 11:25
Przeczytaj także: Umowne okresy rozliczeniowe usług: kursy walut obcych w VAT
Odpowiedź: Obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych powstaje, co do zasady, w momencie otrzymania zapłaty i jako zasadę podatnik może przyjąć ujmowanie faktur w miesiącu dokonania zapłaty.Moment powstania obowiązku podatkowego, jak i termin wystawienia faktury, w przypadku świadczenia usług transportowych zostały określone w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535, dalej: ustawa o VAT) i rozporządzeniu Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798, dalej: rmff) w szczególny sposób.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.
Oznacza to, że obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych powstaje, co do zasady, w momencie otrzymania zapłaty (i jako zasadę można przyjąć ujmowanie faktur w miesiącu dokonania zapłaty), jeżeli jednak zapłatę otrzymano później niż 30. dnia licząc od dnia wykonania usługi - obowiązek podatkowy powstanie właśnie 30. dnia licząc od dnia wykonania usługi.
Zatem dla ujęcia w księgach istotny jest przede wszystkim moment otrzymania zapłaty za usługę i moment wykonania usługi.
W przypadku tych usług fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, ale faktura taka nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Na podstawie tych danych należy ustalić, kiedy powstał obowiązek podatkowy w VAT i wykazać sprzedaż w rejestrze VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego. Po każdorazowym ustaleniu obowiązku podatkowego będzie wiadomo, w jakim przedziale czasowym powinna zostać wystawiona faktura.
Czas na wystawienie faktury jest przypadku usług transportowych dosyć elastyczny (od 30. dnia przed dniem powstania obowiązku podatkowego do dnia powstania obowiązku podatkowego), dlatego zapewne w większości przypadków wystawienia faktury ostatniego dnia roboczego miesiąca okaże się prawidłowe.
Podstawa prawna:
- art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535),
- § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798).
„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.
![Zbiorcze faktury za usługi transportowe w walutach obcych [© lassedesignen - Fotolia.com] Zbiorcze faktury za usługi transportowe w walutach obcych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obowiazek-podatkowy/Zbiorcze-faktury-za-uslugi-transportowe-w-walutach-obcych-237908-150x100crop.jpg)
oprac. : Portal FK