Zwrot VAT w budownictwie - jakie wydatki?
2007-10-05 13:26
Przeczytaj także: Zwrot VAT na materiały budowlane - jaki limit?
Powyższa ustawa reguluje oczywiście zwrot części podatku VAT zapłaconego przy nabywanych materiałach budowlanych. Obecnie obowiązujące przepisy wskazują, że ustawa ta obowiązuje w okresie od 01 maja 2004 r. (a więc od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz wejścia w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług) do dnia 31 grudnia 2007 r. Jednakże przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zakłada, że ustawa ta ma obowiązywać bezterminowo.Jak wskazano wyżej – zwrot części wydatków dotyczy ściśle określonych materiałów budowlanych. Ich wykaz stanowi załącznik do Obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. Chodzi mianowicie to te materiały, które przed przystąpieniem Polski do UE były opodatkowane preferencyjną – 7-proc. stawką podatku VAT, a na które po akcesji Polski do struktur unijnych VAT wzrósł do 22 proc. Nie jest to jedyny warunek uprawniający do skorzystania z możliwości odzyskania części podatku. Materiały te muszą bowiem być wykorzystane w ściśle określonych pracach budowlanych/remontowych. Ustawa zawiera załącznik, w którym wymienione są roboty zaliczane do remontu/budowy budynku lub lokalu.
I tak do remontu budynku mieszkalnego zalicza się:
- Remont lub modernizacja przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy
- Wykonanie nowego przyłącza do sieci gazowej
- Remont i modernizacja fundamentów, łącznie z izolacjami
- Remont lub modernizacja elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części
- Remont lub modernizacja elewacji budynku
- Wbudowanie nowych, wymiana lub remont okien oraz drzwi zewnętrznych
- Przebudowa układu funkcjonalnego budynku
- Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń
- Wykonanie nowych instalacji gazowych
- Wykonanie nowych instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.
Natomiast do remontu lokalu mieszkalnego zalicza się następujące roboty:
- Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym
- Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń
- Wykonanie nowych instalacji gazowych.
Pamiętać oczywiście należy iż o zwrot można się starać na podstawie posiadanych faktur VAT oraz mogą o niego występować jedynie osoby fizyczne.
![Otrzymałeś w darowiźnie dom? Stracisz prawo do zwrotu podatku [© Cécile Haupas - Fotolia.com] Otrzymałeś w darowiźnie dom? Stracisz prawo do zwrotu podatku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Zwrot-VAT-od-materialow-budowlanych/Otrzymales-w-darowiznie-dom-Stracisz-prawo-do-zwrotu-podatku-226091-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl