eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrzekazanie darowizny a koszty podatkowe

Przekazanie darowizny a koszty podatkowe

2007-10-03 12:53

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przekazanych darowizn. Tym samym podatnik-przedsiębiorca, który postanowi przekazać taką darowiznę nie zaliczy jej w ciężar kosztów podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niekiedy jednak można je odliczyć od uzyskanego dochodu.

Przeczytaj także: Darowizny jako koszty uzyskania przychodu?

Art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje wyraźnie: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju. Nie oznacza to jednak, iż przekazanie takiej darowizny (lub ofiary) nie wpłynie na wysokość naszego dochodu a co za tym idzie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym.

Art. 26 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy wskazuje bowiem, iż podstawę opodatkowania stanowi dochód, od którego można odliczyć darowizny przekazane na cele:
  1. określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e
  2. kultu religijnego,
  3. krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy.

Warunkiem jednak jest, że łączna wysokość dokonanych darowizn nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6-proc. uzyskanego w danym roku podatkowym dochodu. Odliczeniu nie podlegają także darowizny przekazane na rzecz (art. 26 ust. 5 ustawy o PIT):
  • osób fizycznych,
  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Aby darowizna mogła zostać odliczona od dochodu – musi być odpowiednio udokumentowano. Art. 26 ust. 6b cytowanej ustawy wskazuje, że podatnicy korzystający z odliczenia tych darowizn są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Wysokość wydatków poniesionych na powyższe cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Dokumentem tym jest w przypadku darowizny pieniężnej – dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość darowizny.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: