eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweHandel w internecie a PCC

Handel w internecie a PCC

2007-10-01 13:18

Przeczytaj także: Handel w internecie a podatki


Stawki podatku z kolei zostały określone w art. 7 cytowanej ustawy. Pkt 1 tego przepisu wskazuje, iż stawka ta od umowy sprzedaży wynosi:
  • 2 proc. w przypadku nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,
  • 1 proc. innych praw majątkowych.

Podatnicy są obowiązani bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie tego podatku według ustalonego wzoru oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Kiedy bez podatku?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje oczywiście pewne wyjątki w opodatkowaniu. Podatkowi temu nie podlegają (art. 2 ustawy):
  1. umowy sprzedaży nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego zawieranej w związku z realizacją roszczeń wynikających z ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości na podstawie przepisów o ochronie środowiska;
  2. umowy sprzedaży lokali mieszkalnych, których stroną jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa;
  3. umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym;
  4. czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
    • opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
    • zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
      – umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
      – umowy spółki i jej zmiany,
      – umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;
  5. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy, które w rozumieniu przepisów prawa celnego stanowią towary:
    • wprowadzone do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
    • objęte procedurą składu celnego.

Zwolniona z podatku jest także sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 000 zł (art. 9 lit. 6)

Z całą pewnością wyjaśnienia wymaga powyższy punkt 4 (czyli art. 2 pkt 4 lit. a i b ustawy). Przepis ten wskazuje bowiem, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub z niego zwolniona. Z podatku PCC nie będzie zatem zwolniona każda sprzedaż, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest VAT-owcem. Chodzi bowiem o to, aby jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana bądź zwolniona z podatku VAT. Chodzi zatem o to, aby nie obojętnie która strona była VAT-owcem, a sprzedawca z tytułu dokonania tej czynności był tym podatkiem opodatkowany lub zwolniony. Jeżeli zatem sprzedaży dokonuje osoba fizyczna na rzecz przedsiębiorcy – podatek od czynności cywilnoprawnych wystąpi. W sytuacji odwrotnej natomiast nie. Dodajmy także, iż podatek ten nie wystąpi zarówno w sytuacji, gdy przedsiębiorca sprzedający daną rzecz jest opodatkowany podatkiem VAT, czy też korzysta ze zwolnienia w tym podatku (np. ze zwolnienia podmiotowego).

RReasumując zatem (w zakresie e-handlu) podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi w szczególności:
  • gdy wartość transakcji nie przekracza 1 000 zł
  • gdy sprzedawca jest czynnym lub zwolnionym podatnikiem podatku od towarów i usług
  • gdy przedmiot umowy znajduje się zagranicą i transakcja dokonana zostanie za granicą.

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: