Handel w internecie a PCC
2007-10-01 13:18
Przeczytaj także: Handel w internecie a podatki
Wśród umów zawieranych za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych występują m.in. umowy kupna sprzedaży pomiędzy tzw. osobami prywatnymi (a więc takimi, które nie prowadzą działalności gospodarczej). Transakcje takie co prawda zawierane są na odległość, nie towarzyszy im w związku z tym podpisanie stosownej umowy pomiędzy kupującym a sprzedającym lecz z chwilą zakończenia aukcji dochodzi przeważnie do zawarcia umowy. I właśnie w takich sytuacjach strony zawierające tę umowę muszą pamiętać m.in. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego?Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a tej ustawy wskazano, iż podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Podlegają mu także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem PCC – z pewnymi wyjątkami (art. 1 ust. 1 pkt 2).
Transakcje przeprowadzane za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych są niczym innym jak zawieraniem transakcji sprzedaży przez strony danej transakcji.
Art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy wskazuje dodatkowo, że czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ile podatku, kto i kiedy go płaci?
Art. 3 ust. 1 pkt 1 wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Momentem dokonania czynności (zgodnie z regulaminami aukcyjnymi) jest z reguły zakończenie aukcji lub skorzystanie z opcji „Kup teraz”. Występują także przypadki, że moment ten powstaje dopiero po dokonaniu innych czynności. Przeważnie będzie to jednak moment wylicytowania danego przedmiotu (a więc wygranie aukcji). Momentu dokonania czynności cywilnoprawnej nie należy natomiast utożsamiać z zapłatą lub otrzymaniem towaru. Art. 4 pkt 1 ustawy informuje, że obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (zmiana ta weszła w życie z dniem 01 stycznia 2007 r.).
Art. 6 ust. 1 ptk 1 ustawy wskazuje, że podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (określana na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności – art. 6 ust. 2).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl