eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAmortyzacja jednorazowa a używany środek trwały

Amortyzacja jednorazowa a używany środek trwały

2007-09-27 13:11

Jeżeli podatnik jest małym podatnikiem w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych przez niego dokonanych w danym roku nie przekracza równowartości 50 000 euro, przysługuje mu prawo do jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu amortyzacyjnego od wartości samochodu ciężarowego nie wcześniej, niż w miesiącu ujęcia tego środka trwałego w ewidencji środków trwałych. Stanowisko takie zajął Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku w postanowieniu z dnia 31.08.2007 r. nr IIUSpbIA/415-69/121a/75/07/BB.

Przeczytaj także: Gdy auto z kratką to nie amortyzacja jednorazowa?

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że podatnicy prowadzą działalność handlową w formie spółki jawnej, prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz rozliczają podatek dochodowy w formie podatku liniowego. Są także małymi podatnikami w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W celach handlowych spółka nabyła za kwotę netto 23 000 zł dnia 6 stycznia 2006 r. używany samochód ciężarowy marki Mercedes Benz (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 tony). Figuruje on w spisie towarów handlowych na dzień 31.12.2006 r. W dniu 28 maja 2007 r. wspólnicy postanowili przyjąć ten samochód do użytkowania przy wykonywaniu usług transportowych. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy podatnicy mają prawo zaliczyć 100 proc. odpis amortyzacyjny samochodu w miesiącu czerwcu 2007 r. w ciężar kosztów uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy podatkowej kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do przepisu art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

W myśl przepisu art. 22k ust. 9 ustawy podatkowej przy określaniu limitu, o którym mowa w ust. 7, nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od nieprzekraczającej 3.500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22f ust. 3.

Z cytowanego wyżej przepisu art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż jednorazowe odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych nie mają zastosowania w odniesieniu do samochodów osobowych oraz że mogą ich dokonywać m.in. mali podatnicy.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: