Handel w internecie a podatki
2007-09-27 13:13
Przeczytaj także: Podatki PIT, VAT i PCC gdy handel internetowy
Zatem jeżeli e-handlem trudni się przedsiębiorca który jednocześnie prowadzi sprzedaż metodami tradycyjnymi – rozlicza przychody osiągnięte w ten sposób identycznie z innymi. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży w internecie należy opodatkować na zasadach przewidzianych dla sprzedaży drogą tradycyjną.Przedsiębiorca łączy więc wszystkie przychody, od których oblicza należną zaliczkę na podatek (lub podatek) w podatku dochodowym. Ponadto jeżeli jest czynnym podatnikiem podatku VAT – od powyższych transakcji także nalicza ten podatek.
Jeżeli prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy użyciu kasy rejestrującej, to gdy klient (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) dokona zakupu w sieci, także wystawia paragon fiskalny do tej transakcji. Gdy natomiast towar zakupi inny przedsiębiorca – obowiązany jest wystawić fakturę VAT.
Jak natomiast wygląda e-handel w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. osób prywatnych)?
Zasady sprzedaży i kupowania rzeczy przez osoby prywatne za pośrednictwem Internetu także nie różnią się od tych, które dotyczą sprzedaży tradycyjnej dokonywanej przez te osoby. Pamiętać należy o dwóch podstawowych podatkach, tj. podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych.
Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d wskazuje, że źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nie następuje ono w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, a w przypadku zamiany od końca miesiąca w którym miała miejsce zamiana.
Przepis ten oznacza, iż jeżeli nabędziemy pewną rzecz (towar) jako osoba prywatna, a następnie go sprzedamy przed upływem pół roku – od tak uzyskanego dochodu. Dochodem natomiast jest przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty jego nabycia oraz wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzecz.(art. 24 ust. 6 ustawy o PIT). Transakcję taką należy wykazać w deklaracji PIT-36 za dany rok podatkowy. Jeżeli natomiast sprzedaż nastąpi po upływie terminu opisanego wyżej – jest ona wolna od podatku.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Jak wynika z samej nazwy podatku – jest on płacony od dokonanych czynności cywilnoprawnych. Wśród nich występuje m.in. umowa sprzedaży (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC). Dlatego też handlując w sieci podatek ten należy płacić. Jego stawka w tym przypadku wynosi 2 proc. wartości rynkowej sprzedawanej rzeczy, przy czym przeważnie jest to wartość sprzedaży (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o PCC). Dodajmy także, że od 01 stycznia 2007 r. to na kupującym spoczywa obowiązek odprowadzenia należnego podatku do urzędu skarbowego (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC). Wcześniej obie strony czynności były do zapłaty tego podatku zobowiązane solidarnie. Podatek taki należy wpłacić w terminie 14 dni od zawarcia transakcji
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje oczywiście pewne zwolnienia. Przede wszystkim nie podlega opodatkowaniu PCC sprzedaż rzeczy ruchomych, których wartość nie przekracza 1 000 zł. Podatkowi temu nie podlegają także transakcje sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej transakcji jest czynnym lub biernym podatnikiem podatku VAT (z pewnymi wyjątkami).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl