eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaObce środki trwałe: wartość niezamortyzowana przepada

Obce środki trwałe: wartość niezamortyzowana przepada

2007-09-11 12:06

Kosztem podatkowym może być niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym, jeżeli nastąpi faktyczna likwidacja nie w pełni umorzonego środka trwałego. Wypowiedzenie umowy najmu tego środka trwałego nie jest jednak jego likwidacją, przez co niezamortyzowana wartość nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy Łódź-Widzew w postanowieniu z dnia 15.07.2007 r. nr IX-005/209/Z/K/07.

Przeczytaj także: Niezamortyzowane inwestycje w obcych środkach trwałych

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że dokonał inwestycji w obcym środku trwałym (lokalu). Inwestycja ta podlegała amortyzacji. Dodał także, iż będzie zmienione miejsce działalności, przez co inwestycja w obcym środku trwałym nie została w pełni zamortyzowana. Zmianie ulegnie jedynie miejsce działalności, jej rodzaj natomiast pozostanie bez zmian. Wskazał także, że właściciel obiektu nie zwróci poniesionych wydatków, gdyż nie było takich ustaleń w umowie. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy niezamortyzowaną wartość w obcym środku trwałym może zostać zaliczona w koszty uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowym zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Przepis ten dotyczy faktycznej likwidacji środków trwałych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przedmiotowej sprawie dochodzi do wygaśnięcia umowy (3 miesięczne wypowiedzenie zgodnie z umową najmu) co nie oznacza fizycznej likwidacji przedmiotowego środka trwałego.

Jak wynika z art. 676 kodeksu cywilnego, jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Najemca ma więc prawo do zwrotu poniesionych nakładów po zakończeniu umowy najmu w ramach rozliczenia pomiędzy stronami umowy najmu. Na gruncie prawa podatkowego nakłady poniesione na cudzy środek trwały stanowią inwestycję w obcym środku trwałym. W przypadku, gdy przedmiotem umowy najmu jest środek trwały – budynek/lokal, który wykorzystywany jest do własnej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów, wówczas poniesionych wydatków na modernizację tego środka nie może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, a jedynie w formie odpisów amortyzacyjnych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: