eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOpieka medyczna dla rodzin pracowników a koszty

Opieka medyczna dla rodzin pracowników a koszty

2007-09-10 12:49

Wydatki związane zakupem pakietu świadczeń medycznych dla swoich pracowników mogą zostać uznane przez pracodawcę za koszty uzyskania przychodu. Do kosztów tych nie można jednak zaliczyć wydatków poniesionych na zakup świadczeń medycznych dla rodzin pracowników. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w decyzji z dnia 19.07.2007 r. nr 1401/BP-II/4210-35/07/JM odmawiając zmiany postanowienia Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 08.05.2007 r. nr 1473/893/KDO/423/30/07/JŻ

Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że Spółka zamierza wykupić dla swoich pracowników oraz członków ich rodzin pakiet świadczeń medycznych. Co miesiąc Spółka będzie otrzymywać fakturę za opiekę medyczną, na której widniałaby jedna kwota. Kwota przypadająca na danego pracownika oraz członków jego rodziny byłaby wartością zryczałtowaną niezależną od tego, czy korzystał on (bądź jego rodzina) w danym miesiącu ze świadczeń medycznych czy też nie. W przypadku pakietu dla pracowników kwota świadczenia będzie wynosić 95 zł (pokryta w całości przez Spółkę). W przypadku pakietów rodzinnych kwota ta będzie wynosić 235 zł. Pracownicy pracujący w Spółce powyżej 5 lat mieliby ją w całości opłacaną przez pracodawcę, a ci, którzy pracują poniżej 5 lat mieliby ją zrefundowaną przez pracodawcę w wysokości połowy różnicy pomiędzy pakietem rodzinnym a pracowniczym (235 – 95 = 140 / 2 = 70 zł). W zapytaniu wskazano także, że Spółka nie będzie miała możliwości zidentyfikowania, które osoby i w jakim zakresie korzystają z pakietu przysługujących im świadczeń. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy wydatki poniesione z zapewnieniem pracownikom i ich rodzinom świadczeń medycznych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od dnia 01.01.2007 r., za koszty uzyskania przychodów uznaje koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, winien pozostawać w związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą Podatnika oraz nie może zostać wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy, jako koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.

Od dnia 01.01.2007 r., w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, brak jest wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków poniesionych na finansowanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników. Oznacza to, że wydatki także ponoszone przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13.02.2007 r. /sygn. akt III SA/Wa 4283/06/, w przypadku wydatków ponoszonych na rzecz pracowników, nie oznacza to ich automatycznej kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów. Nie powinno się bowiem zapominać o przesłankach warunkujących zaliczenie poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów.

Organ II instancji, odnosząc powyższe rozważania do stanu faktycznego w niniejszej sprawie zauważa, że wydatki ponoszone przez Spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, będzie miało wpływ na poprawę stanu zdrowia pracowników, dzięki czemu ograniczeniu uległaby absencja w pracy z powodu choroby, co przedłożyłoby się na efektywność wykonywanej pracy. Zatem, ponoszone przez Podatnika wydatki, są związane w sposób pośredni z uzyskanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Organ odwoławczy uznaje więc, że przedmiotowe wydatki stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela natomiast stanowiska Podatnika, że kosztem uzyskania przychodów mogą być również wydatki poniesione na wykupienie pakietu świadczeń medycznych dla członków rodzin pracowników. Nie są oni bowiem pracownikami Spółki, a zatem przedmiotowych wydatków nie można traktować jako kosztów pracowniczych. Organ II instancji uważa, że przedmiotowe wydatki, nie przekładają się na przychody Podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej, wydatki ponoszone na zapewnienie opieki medycznej członkom rodziny pracowników, nie mają związku z przychodami Spółki oraz nie pozostają w związku z prowadzoną, działalnością gospodarczą Podatnika. Nie zostały, więc spełnione przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Organ odwoławczy, stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zauważa, że Podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami. Zatem, Podatnik chcąc zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych, wydatki na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, powinien dokonać podziału zbiorczej kwoty za na część stanowiącą koszt uzyskania przychodów (pracownik), jak i te niestanowiące takiego kosztu (członkowie jego rodziny). (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: