Upoważnienie do wysłania towaru a opłata skarbowa
2007-09-09 12:12
Przeczytaj także: Upoważnienie dla aplikanta a opłata skarbowa
Jakie wątpliwości wyjaśnił Prezydent Miasta Białegostoku?W skierowanym do organu zapytaniu podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż akcesoriów komputerowych, fotograficznych i GSM za pośrednictwem internetu. W tym celu podatnik wykorzystuje własną stronę internetową oraz wyspecjalizowane aukcje portali internetowych. Po dokonaniu zamówienia przez klienta lub wygraniu aukcji, wpłaca ona przelewem lub za pobraniem należność za zamówiony towar, a podatnik wysyła klientowi za pośrednictwem poczty polskiej towar. Faktury dokumentujące powyższą sprzedaż zawierają oddzielną pozycję – koszty przesyłki podwyższone o 22-proc. podatek VAT za świadczone usługi pocztowe. Podatnik zamierza jednak zmienić formę rozliczania kosztów przesyłek. Mianowicie z klientem ma być zawiązana umowa i udzielone przez niego pełnomocnictwa, w związku z którym koszt przesyłki ponosił będzie podatnik, któremu następnie klient będzie zwracał koszty przesyłki. Zwrot taki będzie dokonany w wysokości kosztów wysyłki pocztowej, a nadanie przesyłki na mocy udzielonego pełnomocnictwa będzie dokonane przez podatnika w imieniu i na rzecz klienta. Podatnik wystąpił zatem z zapytaniem, czy takie pełnomocnictwo będzie podlegało opłacie skarbowej? W przedmiotowej sprawie Prezydent Miasta Białegostoku zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225. poz 1635 z późn. zm.) opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii- w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. A zatem w obecnym stanie prawnym nie wszystkie pełnomocnictwa (odpisy, wypisy, kopie) podlegają opłacie skarbowej, a jedynie takie, które stanowią dokument składany w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie wykonującym zadania z zakresu administracji publicznej, o którym mowa w art. 1 ust. 2 powoływanej ustawy o opłacie skarbowej w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Zgodnie z art. 245 Kodeksu postępowania cywilnego pod pojęciem dokumentu pełnomocnictwa należy rozumieć materialnie istniejący wytwór zawierający oświadczenie mocodawcy o odpowiedniej treści, opatrzony jego podpisem własnoręcznym lub elektronicznym. Do czasu złożenia takiego dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub innym podmiocie, o którym mowa powyżej, nie powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej.
W przedstawionej przez podatnika sytuacji, obowiązek zapłaty nie powstanie w momencie udzielenia pełnomocnictwa, a dopiero najprawdopodobniej w chwili wykazywania przez Pana Rafała M. przed organami skarbowymi, że ze względu na istnienie pełnomocnictw jest zwolniony z obowiązku w zakresie podatku VAT - o ile organy skarbowe będą domagały się złożenia tych pełnomocnictw lub ich odpisów wypisów kopii w toku prowadzonego przez nie postępowania. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Udzielenie pełnomocnictwa a opłata skarbowa [© anna - Fotolia.com] Udzielenie pełnomocnictwa a opłata skarbowa](https://s3.egospodarka.pl/grafika/oplaty-skarbowe/Udzielenie-pelnomocnictwa-a-oplata-skarbowa-skVsXY.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów