Jaka stawka VAT na okulary korekcyjne?
2007-09-06 13:12
Przeczytaj także: Okulary korekcyjne i soczewki z 8% stawką VAT
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22 proc. z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.W art. 41 ust. 2 natomiast znalazł się zapis mówiący, że dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 proc. W poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy znalazł się zapis wskazujący, iż stawkę podatku w wysokości 7 proc. stosuje się bez względu na symbol PKWiU do wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Aby określić czym jest „wyrób medyczny”, należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93 poz. 896 z poźn. zm.).
Art. 3 ust. 1 pkt 17 tej ustawy wskazuje, iż przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,
d) regulacji poczęć
- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.
Art. 3 ust. 1 pkt 22 wskazuje także, iż wyrobem medycznym wykonywanym na zamówienie jest. wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.
Zgodnie natomiast za art. 4 ust. 3 cytowanej ustawy, podmiotami uprawnionymi do wprowadzania do obrotu i do używania wyrobów medycznych są wytwórca, jego autoryzowany przedstawiciel, importer, dystrybutor i podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego.
Przez wytwórcę z kolei należy rozumieć osobę fizyczną, jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej albo osobę prawną odpowiedzialną za projektowanie, wytwarzanie, pakowanie, oznakowanie, montowanie, przetwarzanie, przeprowadzenie remontu odtworzeniowego wyrobu medycznego i nadawanie przewidzianego zastosowania wyrobowi medycznemu przed wprowadzeniem go do obrotu pod nazwą własną, niezależnie od tego, czy powyższe czynności wykonuje on sam, czy na jego rzecz osoba trzecia, z wyjątkiem podmiotów, które montują lub dostosowują wyroby medyczne już wprowadzone do obrotu w celu używania przez określonego pacjenta zgodnie z przewidzianym zastosowaniem (art. 3 ust. 1 pkt 24).
Zgodnie z art. 5 ustawy, do obrotu mogą być wprowadzane jedynie wyroby medyczne oznaczone znakiem CE. Ponadto wytwórca, autoryzowany przedstawiciel, importer, podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego, podmiot zestawiający wyroby medyczne , mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonuje zgłoszenia (w pełnym zakresie opisanym w art. 51 ustawy, czyli dane identyfikacyjne podmiotu oraz produktu) do Rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania, wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia przed pierwszym wprowadzeniem go do obrotu lub do używania. Natomiast wytwórca wykonujący wyroby medyczne na zamówienie, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgłasza do Rejestru wyłącznie dane identyfikacyjne. (art. 52 i 53 ustawy).
Zatem wyroby medyczne muszą być wykonane przez określonego wytwórcę z określonych materiałów. Okulary korekcyjne służą do kompensowania upośledzenia, jakim jest wada wzroku. Są wykonywane na podstawie receptury wystawianej przez lekarza okulistę lub inną uprawnioną osobę. Spełniają zatem definicję wyrobu medycznego (przy pozostałych założeniach zawartych w ustawie). Tym samym można do nich stosować obniżoną stawkę podatku VAT.
Dodać w tym miejscu należy, iż na okulary składają się szkła korekcyjne i oprawki. Jeżeli zatem stanowią jeden wyrób medyczny – całość podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką tego podatku (oprawki występują tutaj jako wyposażenie wyrobu medycznego). Jeżeli jednak oddzielnie będą sprzedawane szkła korekcyjne i oddzielnie oprawki do nich – rozbicie takie powinno się znaleźć również na fakturze bądź paragonie dokumentującym ich sprzedaż, przy czym oprawki powinny zostać opodatkowane 22-proc. stawką VAT.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl