Zbiorcza faktura VAT za paliwo a koszty podatkowe
2007-08-28 11:06
Przeczytaj także: Jak rozliczyć bonus pieniężny otrzymany przez firmę?
Odpowiedź: W przypadku otrzymania faktury 6 sierpnia możliwe będzie rozliczenie kosztu uzyskania przychodów w rozliczeniu za sierpień. Takie księgowanie będzie prawidłowe, pod warunkiem że poniesiony koszt nie będzie bezpośrednio związany z określonymi przychodami.Wyjaśnienie: Odliczenie podatku naliczonego jest możliwe w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano fakturę, lub w miesiącu następnym. W przypadku nabywania niektórych towarów lub usług przepisy przewidują specyficzny moment, w którym możliwe jest odliczenie podatku naliczonego, jednakże wyjątki te nie dotyczą zakupu paliwa.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że na podstawie faktury VAT otrzymanej 6 sierpnia możliwe jest odliczenie podatku naliczonego w rozliczeniu za sierpień lub wrzesień, bez względu na datę, w której faktura taka została wystawiona. Zakładając oczywiście, że odliczenie takie, zgodnie z przepisami ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przysługuje.
Faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu (§ 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług).
Uwaga!
Numer rejestracyjny samochodu nie jest niezbędnym elementem faktury, w przypadkach gdy nabywane paliwo nie jest wlewane do baku, lecz np. do beczek, kanistrów czy innych zbiorników.
W odniesieniu natomiast do momentu rozliczenia zakupu paliwa jako kosztu uzyskania przychodów należy odwołać się do art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Datą poniesienia kosztów, w przypadku podatnika prowadzącego księgi rachunkowe, będzie zaś co do zasady dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku).
Podstawa prawna:
- Art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
- § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798).
- Art. 15 ust. 4d, ust. 4e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst. jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe