eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZwrócony podwójny zadatek a podatek dochodowy

Zwrócony podwójny zadatek a podatek dochodowy

2007-08-21 12:48

Otrzymanie dodatkowej kwoty w wysokości wpłaconego zadatku za niewywiązanie się z umowy przez dewelopera podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu w decyzji z dnia 26.07.2007 r. nr PBF/E/4117-1-16/07 odmawiając zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie nr PD/415-9/07/OF z dnia 09.05.2007 r.

Przeczytaj także: Odsetki od depozytów a podatek PIT

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż wraz z małżonką podpisał w kwietniu 2006 r. umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości ze sprzedawcą. Umowa dotyczyła połowy domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej. Sprzedający zobowiązał się, iż do końca września 2006 r. doprowadzi budynek do stanu surowego zamkniętego oraz wykończy zachodnią część domu. Podpisana została przyrzeczona umowa sprzedaży. Podatnik wpłacił tytułem zadatku kwotę 20 000 zł. W umowie zastrzeżono, iż w wypadku rozwiązania umowy z winy sprzedającego, zwróci on dwukrotny zadatek kupującemu, a jeżeli umowa zostanie rozwiązana z winy kupującego – zadatek nie podlega zwrotowi. W październiku 2006 r. sprzedający rozwiązał umowę i wypłacił kupującemu zadatek w podwójnej wysokości. Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy otrzymane pieniądze ponad wpłacony zadatek stanowić będą przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52 a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy mówi, że wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
b. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
c. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
e. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
g. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: