Internetowe konta bankowe a dowody księgowe
2007-08-07 12:26
Przeczytaj także: Dowód księgowy musi być wydrukowany
Prowizja pobierana przez bank za dokonanie danej operacji na koncie (np. zapłata za towar) niewątpliwie jest kosztem uzyskania przychodu w myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Podstawowym dowodem księgowym umożliwiającym uwzględnienie takich prowizji w kosztach podatkowych jest z całą pewnością wyciąg bankowy otrzymany z banku, z którego wynika, w jakiej wysokości i za jakie operacje na koncie bank pobrał prowizje.
W kontach obsługiwanych za pomocą internetu jednak podatnicy nie posiadają dokumentów potwierdzanych przez bank. Mogą sobie natomiast wydrukować np. zestawienie transakcji za dany okres lub potwierdzenie wykonania danej operacji. Dokumenty te jednak nie będą posiadały pieczęci czy stempla banku. Czy zatem mogą zostać uznane za dowód na podstawie którego podatnik prowizję za dokonanie operacji na koncie przez bank uzna za koszt uzyskania przychodów?
Odpowiedzi na powyższe pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. § 13 ust. 4 tego rozporządzenia wskazuje, iż za dowody księgowe uważa się m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych.
Należy zauważyć, iż ustawodawca nie sprecyzował w przepisach, jaką powinny mieć formę te dowody. W związku z tym należy uznać, iż dozwolone są wszelkiego rodzaju dowody potwierdzające pobranie prowizji za dokonane operacje.
Zdaniem autora zatem elektroniczne dowody wystawiane przez bank, a drukowane przez właściciela internetowego konta bankowego (przedsiębiorcę) stanowią dowody księgowe, na podstawie których prowizje bankowe mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Zatem dowodem takim będzie wydrukowane zestawienie transakcji na koncie za dany okres czy potwierdzenie dokonania danej operacji na koncie.
Przedsiębiorca może zatem wydrukować sobie na koniec miesiąca zbiorcze zestawienie transakcji za dany okres (miesiąc), na podstawie którego uwzględni wydatki poniesione w związku z dokonanymi operacjami jako koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Oczywiście uwzględnianie tych kosztów na podstawie drukowanych poszczególnych potwierdzeń dokonania operacji na koncie internetowym także jest dopuszczalne. Wybór metody zależy od przedsiębiorcy.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl