eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDeklaracje podatkowe a importowane kosmetyki

Deklaracje podatkowe a importowane kosmetyki

2007-07-30 12:18

Podatnik nie ma obowiązku składania uproszczonych deklaracji AKC-U z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego kosmetyków, gdyż nie powstaje obowiązek podatkowy z tyt. podatku akcyzowego. Składać natomiast musi kwartalne deklaracje podsumowujące o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych. Stanowisko takie zajął Urząd Celny I w Warszawie w postanowieniu z dnia 30.03.2007 r. nr 441000-PAI-9100I-9/07/325/EU.

Przeczytaj także: Odprawa celna towarów z Chin w Niemczech a WNT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd celny?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu spółka wyjaśniła, że jest importerem kosmetyków z Chin. Odprawa celna dokonywana jest natomiast na terytorium Niemiec, zgłoszenia celnego dokonuje przedstawiciel fiskalny. W związku z tym do końca listopada 2006 r. spółka składała deklaracje uproszczone nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dokonywała zapłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego. Z dniem 01 grudnia 2006 r. jednak została obniżona stawka podatku akcyzowego na kosmetyki do zera. W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy nadal powinna składać deklaracje uproszczone nabycia wewnątrzwspólnotowego? W przedmiotowej sprawie urząd celny zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z zasadami techniki prawodawczej zawartymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. Nr 100, poz. 908), w aktach normatywnych należy posługiwać się poprawnymi wyrażeniami językowymi (określeniami) w ich podstawowym i powszechnie przyjętym znaczeniu.

Regułom języka normatywnego odpowiadają określone dyrektywy wykładni językowej, w myśl których:
  • przy tłumaczeniu znaczenia normy należy jej przypisać takie znaczenie, jakie ma ona w języku potocznym, chyba że ważne względy przemawiają za odstępstwem od tego znaczenia,
  • wolno odstąpić od znaczenia literalnego (potocznego) danego przepisu, gdy znaczenie to pozostaje w oczywistym konflikcie lub sprzeczności ze znaczeniem innych norm systemu, gdy prowadzi do: absurdalnych z punktu widzenia społecznego lub ekonomicznego konsekwencji, do rażąco niesprawiedliwych rozstrzygnięć lub pozostaje w oczywistej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi normami moralnymi.

Zgodnie ze Słownikiem Poprawnej Polszczyzny PWN (1980r., str. 208) wyraz „i” jest spójnikiem łączącym zdania lub ich części, których treści uzupełniają sie wzajemnie lub są powiązane przyczynowo.

Zgodnie z art. 76 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 z późn. zm.) podatnicy dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są zobowiązani po dokonaniu przywozu na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego i dokonać zapłaty akcyzy w terminie 5 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W tak skonstruowanym przepisie złożenie deklaracji wiążę się nierozerwalnie z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego. W związku z tym jeżeli podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego, ponieważ dla nabywanych wyrobów stosuje się stawkę – zero, to nie jest również zobowiązany do złożenia deklaracji.

Tak więc brak obowiązku składania deklaracji akcyzowych odnosi się do tych podmiotów, które wprawdzie dokonują czynności opodatkowanych, jednakże przedmiotem tych czynności są tylko i wyłącznie wyroby akcyzowe objęte stawką 0. W tym bowiem przypadku wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem akcyzowym nie przerodzi się w zobowiązanie podatkowe. W efekcie nałożenie obowiązku składania deklaracji podatkowych na podmioty dokonujące obrotu wyrobami akcyzowymi opodatkowanymi stawką 0 powodowałoby, że podmioty te przez cały okres swojej działalności składałyby deklaracje zerowe, tj. deklaracje niewskazujące kwoty zobowiązania podatkowego.

Natomiast zgodnie z art. 78 ww. ustawy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym informacje podsumowujące o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Informacja podsumowująca zawiera dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania), określenie rodzaju prowadzonej działalności, określenie ilości i rodzaju wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, dane identyfikacyjne odbiorcy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz dostawcy w przypadku nabycia wenątrzwspólnotowego, łączną wartość nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz łączną wartość dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tak więc mimo, iż Spółka nie jest zobowiązana składać deklaracji uproszczonych nabycia wewnątrzwspólnotowego ciąży na niej obowiązek składania kwartalnych informacji podsumowujących o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: